Česká ekonomika letos klesne o 7,6 procenta, tvrdí průzkum | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Česká ekonomika letos klesne o 7,6 procenta, příští rok ji ale čeká oživení, tvrdí průzkum

ČTK, vku

Česká ekonomika letos kvůli dopadům koronavirové nákazy klesne o 7,6 procenta. Příští rok by ale měla růst o 5,8 procenta. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 13 tuzemských odborných institucí. V letech 2022 a 2023 by měl růst ekonomiky být kolem 2,5 procenta.

„S výjimkou spotřeby sektoru vládních institucí by letos měly klesnout všechny složky domácí poptávky a i saldo zahraničního obchodu by mělo k vývoji HDP přispívat negativně. K oživení v příštím roce by měla přispět domácí i zahraniční poptávka,“ uvádí průzkum.

Ministerstvo financí v dubnové prognóze čeká letošní pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Česká národní banka očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Podle Evropské komise české hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznamená letos propad o 6,2 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta. Loni ekonomika vykázala růst o 2,5 procenta.

Česko exceluje jen ve slibech, pomoc je využívána ke zvýšení osobního PR, říká ekonomka Helena Horská

ECB oznámila tři scénáře pro eurozónu. Očekává pokles ekonomiky až o 12 procent

ANALÝZA: Polská ekonomika roste nepřetržitě už tři dekády. Změní to koronavirus?

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!