Český vývoz se loni vyšplhal na rekord. Přebytek zahraničního obchodu přesto klesl | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Český vývoz se loni vyšplhal na rekord. Přebytek zahraničního obchodu přesto klesl

Český vývoz se loni vyšplhal na rekord. Přebytek zahraničního obchodu přesto klesl
Asociace exportérů mezi svými členy zatímžádný zvláštní růst v měnovém zajišťování nepozoruje
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, bru

Zahraniční obchod Česka skončil loni v přebytku 132,7 miliardy korun, meziročně tak byl o 30,8 miliardy korun nižší. V porovnání s rokem 2017 se vývoz zvýšil o 3,5 procenta a dosáhl rekordní hodnoty 3,6 bilionu korun. Dovoz posílil o 4,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

V samotném prosinci obchodní bilance skončila patnáctimilionovým schodkem a výsledek byl meziročně o 3,6 miliardy korun lepší. Prosincovou bilanci kladně ovlivnil zejména obchod s motorovými vozy, počítači a kovy.

Podle ředitele odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karla Krále největším obchodním partnerem Česka bylo loni Německo, kam směřovala téměř třetina tuzemského vývozu. Na dovozu do Česka se německý vývoz podílel z více než jedné čtvrtiny.

Německé firmy loni dovezly do Česka zboží za téměř bilion korun, což je meziročně o 1,4 procenta více, vyplývá z dat Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Export českých firem do Německa byl podle ní sice opět rekordní, když dosáhl 1,42 bilionu korun, meziročně se ale zvýšil o 2,8 procenta, což byl nejméně od roku 2009. Oslabil zejména vývoz aut a autodílů do Německa.

„Automobilový průmysl coby motor česko-německého obchodu prochází dosud nevídanou transformací, od spalovacího motoru k elektromobilitě, od dopravního prostředku ke službě, což je obří výzva. U spotřebitelů to v současnosti vyvolává jistou zdrženlivost. A ve statistikách se to bude promítat také v nadcházejícím období," řekl člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Prosincovou obchodní bilanci kladně ovlivnil zejména obchod s auty, počítači a kovy. Přebytek obchodu s motorovými vozy se totiž meziročně zvýšil o 4,2 miliardy korun, naopak bilance obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji vykázala o 3,1 miliardy nižší deficit a se základními kovy o 1,2 miliardy nižší.

Nepříznivý vývoj byl v prosinci ale patrný u obchodu s ropou a zemním plynem a s chemickými látkami, kde se meziročně prohloubil deficit. Vedle toho pokleslo kladné saldo obchodování se stroji a zařízeními.

Ivan Pilip: Budoucnost republiky dávno není ve velkých továrnách

Obchod se státy EU v posledním měsíci loňského roku vykázal meziročně o 6,9 miliardy vyšší přebytek, činil 42,3 miliardy korun. Naopak obchod se státy mimo unii prohloubil schodek o 3,3 miliardy na 40,7 miliardy korun.

Podle analýzy Raiffeisenbank by měl český export v letošním roce zpomalit. „Pokud by došlo k naplnění některých globálních rizik, jako je prudké ochlazení německé ekonomiky, obnovení obchodní války mezi USA a Čínu či komplikace s brexitem, bude i český export vystaven prudkému ochlazení," uvedla analytička banky Eliška Jelínková. „Pokud výše zmíněná rizika nebudou naplněna, očekáváme v tomto roce pouze mírné oslabení zahraničního obchodu na 80 miliard korun,“ dodala.

Za pět let můžeme být ve světové špičce, říká Hanák. Chce znovu kandidovat do čela Svazu průmyslu
Firmy s podprůměrně placenými pracovníky nejspíš ztratí šanci na pobídky

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!