Čtvrtina hlasů v referendu ČSSD propadla. Systém nebyl jednoduchý, tvrdí Sobotka | E15.cz

Čtvrtina hlasů v referendu ČSSD propadla. Systém nebyl jednoduchý, tvrdí Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: Anna Vackova E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než čtvrtina hlasů odevzdaných ve vnitrostranickém referendu sociální demokracie byla neplatných. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka má za to, že nejde o protestní hlasy. Systém hlasování prý nebyl úplně jednoduchý.

Sociální demokraté v referendu odevzdali celkem 11.783 hlasů, 3052 přitom bylo neplatných, především kvůli chybějícímu verifikačnímu lístku. „Bylo to první takové hlasování v ČSSD a systém spojený s verifikačním lístkem není úplně jednoduchý. Při dalším referendu počet neplatných hlasů nepochybně klesne,“ míní Sobotka.

Více než čtvrtina neplatných hlasů je přitom velmi vysoké číslo, například ve srovnání s minulými parlamentními volbami, při nichž bylo neplatných hlasů méně než procento.

Velký počet neplatných hlasů nechtěl dnes příliš komentovat jihomoravský hejtman Michal Hašek, který byl loni vůdcem takzvaného lánského puče. „Neřeším, beru na vědomí výsledky, ztotožňuji se s nimi,“ napsal.

Sociální demokraté v referendu rozhodli o tom, že se na výběru kandidátů do voleb napříště mají podílet všichni straníci, nikoliv jen špičky partaje. Vyslovili se také pro to, aby na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby bylo nejméně 40 procent žen a pro omezení kumulace funkcí. Referendum je závazné a strana podle něj v příštím roce změní své stanovy. Navrhne také změnu zákona týkající se kumulace funkcí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video