Ekonomičtí ministři se shodli na zvýšení daní | E15.cz

Ekonomičtí ministři se shodli na zvýšení daní

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že DPH by se měla od příštího roku zvýšit na 15 a 21 procent a paušály živnostníků by měly zůstat na stávajících hodnotách ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu. Opatření by měla platit od roku 2013 s omezením na tři roky. Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že se ministři dohodli i na zvýšení daně z příjmu fyzických osob. Podle jeho původního sdělení měla od roku 2013 stoupnout na 16 procent ze superhrubé mzdy. Později to ale dementoval.

„Musím říci, že debatu pokládám za věcnou a konstruktivní a základní věci pokládáme za dohodnuté,“ uvedl ministr. Mezi hlavní body patří DPH a valorizace důchodů. Ta bude nižší, protože důchody budou valorizovány o jednu třetinu inflace a jednu třetinu růstu reálných mezd.

V případě daně z příjmu nechtějí ekonomičtí ministři zavádět dvě sazby daně. „Nechceme zrušit tu konstrukci jedné sazby,“ uvedl ministr. Majetní ovšem budou podle něj platit z příjmu nad strop sociálního a zdravotního pojištění určité procento jako solidární příspěvek. Jeho výše ještě nebyla podle Kalouska dohodnuta. Stropy na sociální a zdravotní pojištění činí zhruba 100 tisíc korun měsíčně.

Výše výdajových paušálů zůstane podle ministra stejná. „Nicméně, kdo bude uplatňovat paušály, nemůže uplatňovat ani slevy na dani, ani daňové bonusy. Pokud bude chtít živnostník uplatnit paušály a bonusy, bude muset účtovat. Bude zde jasný výběr a omezí to zneužívání paušálů,“ uvedl Kalousek. Zároveň živnostníci s nárokem na výdajový paušál ve výši 40 procent budou v jeho využití omezeni výší obratu, na které se vláda dohodne prý později.

Kalousek uvedl, že nyní bude muset dohodnuté návrhy zpracovat. „Zcela určitě se ještě nad návrhy sejde porada ekonomických ministrů, a když to odsouhlasí, tak předložím návrh do vlády,“ uvedl ministr.

V roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard korun a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.

Shoda je i na na modelu valorizace důchodů

Důchody by v příštím roce měly vzrůst o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace. Podoba valorizace důchodů pro rok 2013 byla jedním ze základních momentů, kde se dosud vládní strany lišily v pohledu na připravovaná opatření, která mají zajistit v příštích letech dodržení stanoveného schodku rozpočtu i při nižším výkonu ekonomiky.

„My jsme dnes učinili celou řadu dohod a kompromisů, takže teď nás musíte nechat dva tři dny pracovat, abychom to spočítali a udělali definitivní materiál, udělali bilanci,“ řekl po jednání novinářům Kalousek.

„Třetinu mezd a třetinu inflace nikdo tady nezpochybňuje, ale je to porada ekonomických ministrů, nikoliv K9,“ poznamenal ke změně podoby valorizace ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Dosud se počítalo s valorizací o třetinu růstu mezd a celou inflaci. Ministerstvo financí však před časem představilo podklady pro jednání ministrů v nichž zmiňovalo i úplné zmrazení důchodů.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) řekl novinářům, že „ve vzduchu visí“ ještě debata ohledně daňové amnestie a zdanění hazardu. „To znamená, že dokud na tomto nebude shoda, tak jsme se na ničem nedohodli,“ prohlásil.

Vláda už schválila úspory skoro 24 miliard v rozpočtových kapitolách ministerstev pro letošní rok. V souvislosti s tím z vlády odešel ministr školství Josef Dobeš (VV), který se škrty ve svém resortu nesouhlasil.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video