Sousoší Géniů znovu zdobí Národní muzeum. Sověty poničenou třítunovou sochu nahradila dokonalá replika | E15.cz

Sousoší Géniů znovu zdobí Národní muzeum. Sověty poničenou třítunovou sochu nahradila dokonalá replika

Michal Nosek

Originální sousoší Géniů, které střelbou ze samopalů poničila sovětská armáda v roce 1968, prošlo rekonstrukcí. Nově střeží chodbu mezi novou a historickou budovou muzea. Na budově Národního muzea jej nahradila dokonalá replika sochaře Petra Váni. Ta je na rozdíl od dvoudílného originálu z jednoho kusu pískovce.

Jedenáct let probíhaly v ateliéru sochaře Petra Váni restaurátorské práce na poškozeném originálu sousoší Géniů a tvorba kopie, která nově zdobí budovu Národního muzea v Praze. "Sousoší, které váží 3,5 tuny jsme umístili na milimetr přesně, tam kde stáli původní géniové. Sice foukalo, ale k žádným problémům nedošlo," řekl Váňa, který se kolegy na sousoší pracoval jedenáct let. Replika je zhotovena z tvrdého božanovského pískovce a Váňa s trochou nadsázky dodal, že na ní dal záruku 300 let.

Restaurace původní skulptury a vytvoření kopie vyšla na zhruba pět milionů korun. Ředitel Národního muzea Michal Lukeš už dříve řekl, že špatný stav sousoší pomohl spustit rekonstrukci. "Když se začalo rozpadat, pomohlo to přesvědčit politiky o nutnosti celkové opravy," uvedl tehdy ředitel.

Originál, který byl nejprve poničen koncem druhé světové války a v roce 1968 se stal terčem ruských vojáků, byl zhotoven ze dvou kusů pískovce. Kvůli rozměrům a hmotnosti jej totiž v roce 1889 nebylo jinak možné na tympanon Národního muzea dopravit.

 "V roce 2006 muselo být originální sousoší kvůli značné degradaci kamene z budovy odstraněno, začínalo se rozpadat. Během restaurování se zjistilo závažné poškození statiky celého sousoší, proto expertní tým rozhodl, že bude na původní místo umístit kopii," uvedl náměstek ředitele Národního muzea Milan Plaček s tím, že rekonstruované muzeum bude veřejnosti přístupné koncem října 2018.

 

 

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!