Hamáček hájí policisty. Informace z Faltýnkovy kauzy nevynesli, tvrdí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Hamáček hájí policisty. Informace z Faltýnkovy kauzy nevynesli, tvrdí

Hamáček hájí policisty. Informace z Faltýnkovy kauzy nevynesli, tvrdí
Jan Hamáček - první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR
• 
ZDROJ: Tomeš Michael

ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček se po schůzce s policejním prezidentem Janem Švejdarem nedomnívá, že informace z kauzy kolem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch unikly do médií od policie. Hamáček to uvedl na twitteru. Švejdar již dříve popřel únik odposlechů od kriminalistů. V médiích se podle něj objevily jen informace z dokumentů, které dostali i obvinění či obhájci.

„Mluvil jsem s policejním prezidentem a nemám žádný důvod se domnívat, že došlo k úniku informací od policie. Jeho vysvětlení je pro mě dostačující,“ napsal na twitteru Hamáček. Novinářům později řekl, že Švejdar věc prošetřil. Tisk se podle policejního prezidenta dostal k údajům z příkazů k domovní prohlídce či sdělení obvinění. K těmto dokumentům mají přístup státní zástupci, obvinění, advokáti i další lidé. „Já jsem s tím, myslím, spokojen. Mně šlo o to, aby hned od začátku bylo jasné, že od policie informace neutíkají,“ dodal ministr.

Podle dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka obdrželo soudní příkazy či usnesení policie v této kauze přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených. Také on dnes prohlásil, že od žalobců média žádné neveřejné informace nedostala.

Citace z příkazu k domovní prohlídce u Faltýnka se objevily v deníku Právo. Švejdar se v neděli nechtěl k prohlídce vyjadřovat. Místopředseda ANO minulý týden připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci ÚOHS. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem.

Ohledně ÚOHS se policie zajímá o veřejné zakázky, kterými se úřad zabýval, včetně tendru na mýtný systém, oznámil už ve čtvrtek žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda. Policisté ve čtvrtek zasahovali v brněnském sídle ÚOHS, v pražském sídle firmy Kapsch i u Faltýnka doma.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!