Jak pomoci lidem a obcím zničeným tornádem na Moravě | E15.cz

Jak pomoci lidem z poničených obcí? Především penězi a plachtami na zakrytí střech

ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Škody v obcích na jižní Moravě, kde ve čtvrtek udeřila bouře a tornádo, se podle odhadu policie a pojišťoven vyšplhají do stovek milionů korun. Do oblasti míří finanční podpora vlády, krajů, měst i soukromých firem. Pomoci ale mohou sami lidé, nejlépe finančním darem skrze některé ze sbírek.  

Lidé už nabízejí potraviny, oblečení, další předměty a jejich převoz, s takovou pomocí je ovšem lepší vyčkat. „Nejsou potřeba potraviny ani drogistické zboží. To zajistí velké firmy, se kterými jsme v kontaktu,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Potraviny na místo zaváží například Tesco a další velké řetězce nebo online supermarkety Rohlík a Košík.

Byť na odklízení trosek bude třeba mnoho dobrovolníků, stále je na to brzo. Grolich i záchranáři opakovaně odrazují zájemce od příjezdu do zničených obcí. Mohou zablokovat přístup záchranářům a hasičům, navíc je mohou poranit nestabilní budovy. Hasiči Jihomoravského kraje k tomu zřídili krizovou linku 800 129 921, kde mohou lidé nabízet pomoc a materiál. Linka je poměrně přetížená, lze proto využít i e-mail dobrovolnici@jmk.cz. Hasiči a krizový štáb kraje pomoc koordinují a distribuují.

Obyvatelé i místní firmy nyní řeší především zničené střechy. Jejich oprava bude trvat týdny, nyní však potřebují k provizorní opravě zejména plachty, střešní latě a další materiál, aby jim nezatékalo dovnitř. Plachet je nyní v místě akutní nedostatek, na sociální sítích se mobilizují dobrovolníci z celé země, kteří jsou ochotni plachty jihomoravským hasičům dovézt.

Protože následky katastrofy budou místní obyvatelé řešit ještě mnoho měsíců, nejlepší je poskytnout finanční podporu. Již od čtvrtečního večera bylo spuštěno několik veřejných sbírek, které shromáždily už stovky milionů korun. Sbírky mezi zaměstnanci organizuje také řada firem. Česká televize kromě toho odvysílá příští týden benefiční koncert České filharmonie a Filharmonie Brno.

Kam můžete posílat peníze?

Nadace Via – přispět můžete skrze portál Darujme.cz zde.

Adra – přispět můžete skrze portál Darujme.cz zde.

Diecézní charita Brno – přispět můžete na účet 4211325188/6800, VS: 2002. Více informací zde.

Diakonie ČCE – přispět můžete na účet 2100691426/2010 nebo dárcovskou SMS. Více informací zde.

Člověk v tísni – přispět lze na stránkách organizace zde.

Český červený kříž – přispět lze na účet 333999/2700, VS: 2101. Více informací zde.

Autor: ly

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video