Bouře na Břeclavsku a Hodonínsku, která zachvátila jižní Moravu ve čtvrtek večer si celkem vyžádala šest obětí. Jednou z nich je i dvouleté dítě. Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Stopa po tornádu na jihu Moravy je podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Nejvíce zasažené byly obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov. Vývoj událostí sledujte prostřednictvím on-line přenosu.
Jak pomoci obcím zasaženým tornádem >>>
V oblasti zasažené tornádem nově pomáhají záchranáři ze Zlína. Vystřídali pražskou záchrannou službu s vozidlem Golem. Působí v Moravské Nové Vsi. Na místě je stacionární ošetřovna i výjezdová skupina, oznámila mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.
Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě, kde se šíří staré zprávy nebo dávno vyřešené poptávky a požadavky. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná. Přibývá agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují dokonce vyhrůžky smrtí. "Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce," řekl Grolich.
Asi 90 procent plochy zasažených obcí je uklizených od suti, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali hasiči. Pokračují demolice poškozených budov.
Pět desítek oken na jízdárně zámku ve Valticích na Břeclavsku je zasklených, střecha má novou krytinu. Zámek před týdnem ve čtvrtek poničilo krupobití, které na Břeclavsku předcházelo vzniku tornáda. Navzdory způsobeným škodám zůstává zámek otevřený pro návštěvníky sedm dní v týdnu, žádné nebezpečí lidem při návštěvě nehrozí.
Pražští záchranáři v týdnu po bouřích a tornádu ošetřili v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku 419 pacientů. Nejvíce pomáhali lidem s úrazy z úklidových prací a s problémy způsobenými chybějícími léky.
Mobilní tým úředníků Státního fondu podpory investic dnes v obci Hrušky přijal 50 žádostí o dotaci na obnovu bydlení z programu Živel.
Skupina E.ON posílá do regionu postiženého tornádem cílenou pomoc převyšující 20 milionů korun. 10 milionů korun jde na pomoc moravským obcím, které mohou věnované peníze využít podle vlastního uvážení. Dalších 10 milionů korun věnuje společnost E.ON Energie svým klientům z řad domácností.
Desítky lidí se dnes přišly na hodonínský hřbitov rozloučit s šestašedesátiletou učitelkou z gymnázia, která zemřela minulý čtvrtek při silné bouři a tornádu. Rozloučit se s ní přišla nejbližší rodina, kolegové z gymnázia i současní či bývalí žáci. Žena je jednou z šesti obětí, které za sebou tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku minulý týden zanechalo.
Firmy a OSVČ z jihu Moravy a Lounska nebudou při zpoždění odvodů platit penále, úhradu pojistného tak mohou odložit do konce roku, řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Nezisková organizace Korunka Luhačovice předala v obcích na jihu Moravy, které postihlo minulý týden ničivé tornádo, pomoc za půl milionu korun. Zástupci organizace tam vyjeli se Sborem dobrovolných hasičů Luhačovice. Dvě dodávky přivezly materiální pomoc včetně pracovního nářadí a dalších vyžádaných potřeb.
Ministerstvo práce spouští dnes dočasný kurzarbeitový program pro firmy a instituce z poničených míst na jihu Moravy a na Lounsku. Z programu Tornádo stát uhradí výdaje na náhrady mezd či výdělky s odvody zaměstnancům za dobu, kdy nemohli pracovat či museli dělat jinou práci. Peníze budou moci zaměstnavatelé získat už před výplatami.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku ocenil nasazení a solidaritu lidí.
MPSV spouští dnes kurzarbeitový program pro poničený jih Moravy a Lounsko, řekla Maláčová. Stát z něj uhradí výdělky od 25. 6. do konce července.
Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcích na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části.
Hejtman Jan Grolich vyzval dobrovolníky, aby si zajistili vlastní ubytování mimo místa postižená tornádem, kapacita stanových městeček je minimální.
Tornádo, které před týdnem postihlo Hodonínsko a Břeclavsko, odpovídalo síle F4, uvedli meteorologové. Vítr při ní dosahuje rychlosti 267 až 324 kilometrů za hodinu.
Na obce postižené tornádem se už ve sbírkách vybrala miliarda. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů Kč.
Desetimilionovou pomoc jihomoravským obcím, jež minulý čtvrtek poničilo tornádo, dnes na mimořádném zasedání schválili brněnští zastupitelé.
V Lužicích na Hodonínsku poničených tornádem dopoledne začala první demolice řízená hasiči. Začali se stržením bytového domu a zdravotního střediska.
Dnes od 20 hodin proběhne koncert Společně pro Moravu. Bez nároku na honorář vystoupí Rybičky 48, Xindl X, Pavel Callta, Klára Vytisková, Slza, O5&Radeček, Poetika, Juraj Hnilica a James Harries. Veškerý výtěžek bude věnován na sbírku Nadace Via, která svou sbírku pro oběti tornáda spustila mezi prvními.
Zdravotníci na místě jsou připraveni na to, že o víkendu přijedou na místo další dobrovolníci, a že se může zvýšit i počet drobných zranených, které si dobrovolníci způsobí při pomáhání. Zdravotnící na místě poskytují i psychologickou pomoc. Lidé podle Michaeli Bothové, tiskové mluvčí Záchrané služby Jihomoravského kraje, začínají o katastrofe více mluvit. Dostávají se podle ní ze šoku, řekla pro Českou televzi.
Kroměříž daruje obcím na Břeclavsku a Hodonínsku, které minulý týden zasáhla bouřka a tornádo, 800 tisíc korun. Na svém dnešním mimořádném ranním zasedání to jednomyslně schválili zastupitelé města. Peníze radnice rovnoměrně rozdělí mezi Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Lužice, každá z obcí tedy dostane 200 tisíc korun.
Obyvatelé oblastí zasažených tornádem mohou ode dneška žádat o dotace a zvýhodněné úvěry na obnovu bydlení. Program Živel připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se Státním fondem podpory investic, který bude žádosti přijímat. Lidé budou moci získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Peníze jsou určeny na opravu, výstavbu nebo pořízení jiné nemovitosti. V případě nové výstavby mají lidé nárok na zálohovou dotaci půl milionu korun. Žádosti v místě živelní pohromy pomohou vyplnit mobilní týmy úředníků.
V Lužicích zasažených bouří a tornádem začne v pátek první demolice objektu řízená hasiči. Lidé část domů bourají sami. Bouře zničila 1200 budov.
Zaměstnavatelům na jihu Moravy a Lounsku poškozeným silnými bouřkami stát přispěje na mzdy. S projektem ministerstva práce se dnes seznámila vláda.
V Lužicích na Hodonínsku poničených bouří začne v pátek demolice prvního objektu řízená hasiči. Bourací práce by měly začít kolem 9:30. Některé domy už zbourali lidé svépomocí a na hasičskou těžkou techniku nečekali.
Zaměstnavatelům z poničeného jihu Moravy a Lounska by mohl podle návrhu kurzarbeitového programu výdaje na výdělky pokrýt do konce července stát.
Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu, 31 700 škod za čtyři miliardy korun. Klientům vyplatily 193 milionů korun. Informovala o tom Česká asociace pojišťoven.
Nejen tornádo, ale i silná bouře doprovázená krupobitím škodila minulý týden v Břeclavi. Škody na městském majetku dosáhly sedmi milionů korun, zničena byla i ubytovna, ve které bydlelo 31 lidí včetně dětí, uvedl dnes na tiskové konferenci místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).
Krizový štáb Břeclavi, pod jehož působnost spadají Hrušky a Moravská Nová Ves, žádá dobrovolníky, aby svou pomoc přímo v obcích postižených tornádem odložili na pozdější dobu. Vedení města se obává náporu o prodlouženém víkendu.
Při demoličních pracích v obci Hrušky na Břeclavsku, kterou před týdnem zasáhlo tornádo, se našla zřejmě cvičná střela menší zbraně, místo je zajištěno. Na místo jede pyrotechnik, který posoudí, jak je nález nebezpečný.
Filharmonie Brno a Česká filharmonie v sobotu společně odehrají benefiční koncert. Chtějí získat finanční podporu pro oběti živelní pohromy a poděkovat všem, kteří v oblasti zasažené tornádem pomáhají, oznámila mluvčí brněnského orchestru Kateřina Konečná.
V obcích na Hodonínsku a Břeclavsku, jež před týdnem zasáhlo tornádo, pracuje každý den přes 80 techniků a specialistů společnosti GasNet, která v regionu zajišťuje distribuci zemního plynu. Do konce týdne chtějí plynaři připojit zhruba 80 procent z 2341 klientů z obcí Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves.
V jihomoravských obcích zasažených bouří je zhruba z poloviny odklizený odpad a suť. Je na 11 skládkách, cílem je převézt ho na tři skládky.
V jihomoravských obcích zasažených bouří a tornádem se chystají na víkendový nápor dobrovolníků. Budou je svážet autobusy, vzniknou stanová městečka.
Po bouřích na jižní Moravě je k demolici určeno 157 domů, číslo stále není konečné. Řízené demolice začnou asi příští týden. Bouře poničily 1200 domů.
MND Karla Komárka vyčíslilo škody po čtvrtečním tornádu na 650 milionů korun.
„Nejhorší ze všeho byl ten hluk, nemůžu to dostat z hlavy,“ uvedla Janíková z Lužic, která na poslední chvíli stihla utéct před tornádem do sklepa.
„Nejvíce ze všeho potřebujeme odborníky, jako klempíře, elektřikáře nebo zedníky,“ řekl pan Janík z Lužic pro deník E15, kterému tornádo téměř úplně zničilo dům.
V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku postižených bouří a tornádem budou od pátku úředníci Státního fondu podpory investic. Lidé tak v nejkratší možné lhůtě získají peníze na obnovu poničených domů. V rámci až dvoumilionové dotace mohou zažádat o okamžitou zálohu na demolici nebo projektovou přípravu až 500 tisíc korun.
Benefiční Koncert pro Moravu pro obce zasažené tornádem vynesl jen na DMS přes 11 milionů. Na akci pořádané ČT vystoupila na Kampě řada muzikantů.
Organizace Člověk v tísni odeslala po dohodě se starosty na účty jihomoravských obcí, které postihlo tornádo, 25 milionů. Peníze pošle i na Lounsko.
Ministerstvo financí vyhlásilo daňové úlevy pro občany, jejichž životy poznamenala bouře s tornádem z minulého týdne. Finanční správa ve speciálně vytvořené části webu zveřejnila informace, jak mají lidé postupovat v případě, že nestihnou odevzdat přiznání k dani z příjmů fyzických i právnických osob a zaplatit daň ve lhůtě k 1. červenci 2021, a informace ohledně úlev u kontrolního hlášení a na dani z přidané hodnoty či prominutí zálohy na silniční dani.
Prominutí se vztahuje na daňové subjekty, které mají sídlo či pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, pro něž byl s ohledem na mimořádnou událost hejtmanem Jihomoravského kraje vyhlášen stav nebezpečí. Informace o pobytu a sídlech subjektů má správce daně k dispozici. Není od nich vyžadován žádný úkon, správce splnění podmínek pro prominutí stanoví automaticky.
Diecézní charita Brno vybrala zhruba 202 milionů Kč. Peníze poslouží především na obnovu domovů, která začne v následujících týdnech. Nadace Via vybrala přes portál darujme.cz více než 192 milionů, Karel Komárek prostřednictvím své nadace věnoval 150 milionů a organizace Člověk v tísni vybrala 120 milionů.
Na pomoc obcím poničeným čtvrtečním tornádem lidé ve sbírkách věnovali přes 900 milionů korun. Diecézní charita Brno vybrala necelých 202 milionů.
Nemocnici Břeclav způsobila čtvrteční bouře škodu 50 milionů korun. Poničila střechu, ale i klimatizační jednotky a světlíky. Podle ředitele Petra Baťky je nemocnice pojištěná.
Energetici v tornádem postižených obcích stále pokračují v obnovování dodávek elektrické energie. Bez elektřiny dnes bylo ještě asi 1500 domácností. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí skupiny E.ON Martina Slavíková. V pátek po bouři a tornádu bylo bez proudu v lokalitě asi 75 tisíc odběratelů.
Firma Wienerberger - výrobce keramické střešní krytiny Tondach a zdicích systémů Porotherm - je připravena dodat obcím zasaženým tornádem na jihu Moravy zdarma výrobky v hodnotě 15 milionů Kč. Poskytne také slevy na opravy střech, na stavbu nových domů a zajistí přednostní dodávky systému Tondach ze závodu Hranice.
Tradiční Cyrilometodějská pouť se letos v Mikulčicích neuskuteční. Organizátoři ji zrušili kvůli následkům bouřek. Jezdívalo tam i několik tisíc lidí.
V sobotu přijedou do Stebna poničeného čtvrteční bouřkou státní úředníci. Pomohou lidem s žádostmi o dotace na zaplacení oprav, řekla ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová (ANO).
Hasiči chtějí z jihomoravských obcí zasažených bouří do konce týdne začít odvážet skládky se sutí a stromy. Určené jsou pro to tři areály v kraji.
Noční bouřky strhly 70 plachet ze střech v obcích zasažených tornádem, řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolic. Přes den se vše opraví, větší škody nejsou.
Pojišťovny odhadují škody z bouří, které zasáhly zemi v minulém týdnu, na 3,6 miliardy korun. Z toho případy za 2,3 miliardy se už podle asociace pojišťoven řeší.
Ministerstvo průmyslu zveřejnilo výzvu k žádostem o kompenzace škod po tornádu pro podnikatele, v programu bude 200 milionů. Sběr žádostí začne ve středu.
Místo kapely a publika palety balené vody i dalších nápojů, hromady oblečení, hory toaletních a hygienických potřeb. Dům kultury v Hodoníně se od pátečního rána stal ústředním skladem pro materiální pomoc, kterou lidé začali posílat lidem, kterým zničila domovy čtvrteční bouře a tornádo. Lidé, ale i firmy, poslali tolik věcí, že už o víkendu přestali dobrovolníci stíhat přibývající věci třídit, řekla Lucie Lněničková, která od pátečního večera v centrálním skladu pomáhá.
Holé zdi v domě zůstaly po bouřkách a tornádu rodině z Hrušek na Břeclavsku, která zachránila sebe, psa a morče. Když se žena s mužem dostali ven ze sklepa, všechno ostatní bylo zničené a zasypané. Řekla to sestra ženy Vlasta Ujčíková, která sestře pomáhá se zařizováním všeho potřebného okolo zničeného domu. Azyl nabídla i bratrovi, kterému zase tornádlo sebralo střechu z domu.
Tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, se prohnalo také přes ovocné sady a pole. Zemědělský podnik Mikulčice eviduje poničených minimálně 700 hektarů z 1550. Co není vylámané, je zasypané kusy střech a dalším odpadem, řekl ředitel podniku Leo Balun.
Klienti nahlásili pojišťovnám po bouřkách, které pustošily zemi v minulém týdnu, přes 10 tisíc škod téměř za dvě miliardy korun. Řadu menších pojistných událostí již likvidátoři vyřešili.
Tábor pro děti z jihomoravských obcí zničených tornádem připravili dobrovolní hasiči z Olomouce-Lošova. Chtějí jim dát možnost, aby aspoň na pár dní zapomněly na starosti spojené s likvidací následků řádění přírodního živlu, který jejich rodiny připravil o střechu nad hlavou.
V Moravské Nové vsi žádají o pomoc zedníky, klempíře nebo stavaře. „Dobrovolníky, kteří vyklízejí, už tolik nepotřebujeme. Teď potřebujeme odborníky, kteří budou říkat, co se má jak stavět, opravovat a tak dále,” řekla naší reportérce dobrovolnice Lenka.
I když má objekt ordinace po bouřkách poškozenou střechu a stěnu, praktická lékařka z Mikulčic na Hodonínsku Dagmar Svobodová je v ní k pacientům k dispozici. V pondělí se na ni obrátilo zhruba 30 lidí a dnes je situace stejná. Převazuje především rány nebo vytahuje stehy zraněným, část lidí ale po zažitém tornádu žádá léky na uklidnění a na spaní.
Nedostatek dobrovolníků hlásí i Břeclav. „Dnes jsme obvolávali lidi, kteří by nám pomohli třídit zásoby na zimním stadionu," popisuje Jan Čech, dobrovolník z Vysočiny.
Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi dostat po 150 tisíci korunách. Dárci dohromady věnovali 850 milionů korun.
Lidé z místní části Hodonína Pánov si stěžují, že se na ně při organiazci pomoci pozapomnělo. „Všude se píše, že už je dobrovolníků dost a že už nikdo další nemá jezdit. V Pánově tu pomoc ale potřebují," říká Tomáš Koplík ze sousedního Rohatce, který v Pánově pomáhal s úklidem.
Zlínský kraj pošle 100 tisíc korun pro obce na jižní Moravě, které minulý týden poškodilo tornádo. Rozhodli o tom krajští radní, hejtmanství pošle peníze na transparentní účet Jihomoravského kraje. Další pomoc zašle Zlínský kraj s ohledem na potřeby jihomoravských sousedů, řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
U Moravské Nové Vsi zasažené bouří hoří skládka s bioodpadem a sutí. Hasiči zabránili rozšíření požáru na sousední solární elektrárnu.
V Hodoníně se hromadí velké množství materiální pomoci pro postižené obce. „Pět dní neděláme nic jiného, než že třídíme zásoby,“ řekla naší reportérce pracovnice Českého červeného kříže. Většiny materiálu je už na místě nadbytek. Lidé naopak často shánějí krmivo pro psy nebo pro slepice.
V Mikulčicích zasažených tornádem začaly první demolice domů, které zajišťují sami obyvatelé. Další zařídí hasiči. Vítr zničil v kraji 1200 domů.
Státní podnik Lesy České republiky dnes začal kácet první dřevo na krovy pro obnovu domů zničených na jižní Moravě čtvrtečním tornádem. Dřevorubci ve státních lesích v okolí obce Gajer na Svitavsku vybírali a poráželi smrky, z nichž půjdou udělat trámy o délkách deset až 12 metrů. Právě takové trámy jsou obvykle potřeba pro postavení nových krovů. Lidé postižení tornádem dostanou dřevo od LČR darem.
Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na jižní Moravě. Účty zablokovala, aby se nedalo zneužít peníze.
Jihomoravský kraj vyhlásil stop stav materiální pomoci pro obce zasažené bouří. Podle hejtmana je všeho dost, poptávka je po stavebním materiálu.
Pokud někdo bude muset zdemolovat po bouřích na jižní Moravě dům, ministerstvo pro místní rozvoj mu do začátku pošle půl milionu, řekla ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová.
Po bouřkách na jižní Moravě bude potřeba zdemolovat 115 domů, uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich. Číslo nemusí být konečné. Bouře poničily kolem 1200 domů.
Podle ředitele nemocnice Břeclav Petra Baťky dál ale chodí se zraněním lidé, kteří pomáhají spravovat poškozené domy. "Řešili jsme pády ze střechy, ale také zlomeniny, odřeniny, propíchnuté nohy hřebíkem a podobně. Lidé by měli bát zvýšené opatrnosti, používat vhodnou obuv," zdůraznil Baťka.
Podle CNN Prima NEWS je jednou z obětí tornáda učitelka matematiky a zeměpisu Marie Miklánková z hodonínského gymnázia. Zřejmě byla zavalena. Od pátku byla totiž pohřešovaná a až v pondělí se potvrdilo, že zemřela.
Nemocnice Břeclav stále ošetřuje další pomocníky, kteří se zraní při odstraňování následků škod po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku. Jen za pondělí jich bylo 15. Celkově od čtvrtečního večera nemocnice ošetřila 213 zraněných v souvislosti s bouřkami nebo při pracích na odstraňování následků. V nemocnici je 19 zraněných. Lidé by podle Baťky měli dbát při pracích zvýšené opatrnosti.
Po železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem dnes po ránu projel první vlak. Správa železnic o tom informovala na svém twitterovém účtu. Provoz železničáři obnovili v omezeném režimu s dieselovými lokomotivami. Železniční trať poničila čtvrteční bouře s tornádem.
Město Hradec Králové pošle tornádem zničené obci Lužice na Hodonínsku 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města.
Ve sbírkách pro postižené tornádem zatím asi nejvíce peněz vybrala Diecézní charita Brno. K 17 hodinám měla na účtě 197,7 milionu. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů.
V Mikulčicích by v úterý měli začít s prvními demolicemi. Všechny poškozené domy v oblasti zasažené tornádem už mají zajištěné střechy plachtami.
Rodině z Moravskoslezského kraje, jejíž dítě zemřelo v souvislosti s řáděním ničivého tornáda na jižní Moravě, poskytne moravskoslezské hejtmanství finanční pomoc ve výši 400 tisíc korun.
Ministerstvo práce dokončuje zvláštní kurzarbeitový program pro firmy z jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Nová podpora má fungovat podobně jako dočasný vládní program Antivirus.
Tornádo, které zpustošilo ve čtvrtek řadu domů a budov na jižní Moravě, by se podle expertů pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku České republiky v roce 1993. „Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy korun, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," řekla mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.
Stát podnikatelům v oblastech zasažených tornádem podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun.
Úřady práce přijaly za první tři dny po tornádu na Moravě a bouři v Čechách 579 žádostí o mimořádné dávky, lidem poskytly 8,25 milionů korun.
Tisíce škod za více než miliardu korun mají nahlášeny pojišťovny od klientů po bouřkách v minulém týdnu. Část z nich způsobilo tornádo na jižní Moravě.
Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše pro obce a kraje zasažené bouří dotační titul až 500 milionů.
Lidé ze zasažených oblastí budou moci podle ministryně financí Aleny Schillerové získat dotaci na obnovu bydlení až 2 miliony korun a další 3 miliony korun formou zvýhodněného úvěru.
Praha pošle obcím, které minulý týden poničilo tornádo, dva miliony korun. Zároveň nechá na Moravě do 2. července záchranářský kamion Golem.
V hodonínské nemocnici je po tornádu 23 pacientů, tři s těžkými zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle ředitele se situace stabilizuje.
Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce poškozené následky tornáda až 1,5 miliardy Kč, což je ministersterský odhad zemědělských škod. Vláda návrh schválila.
Jihomoravský kraj obdrží dotaci 20 milionů korun z rozpočtové rezervy na pokrytí prvotních nákladů na likvidaci následků tornáda, schválila vláda.
Podnikatelé a firmy z oblastí zasažených tornádem budou mít podle ministryně financí Aleny Schillerové delší lhůtu na úhradu daní nebo podání daňového přiznání.
Stát podnikatelům na Moravě podle ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory je 1 milion korun, schválila vláda.
Hasiči nabádají majitele poškozených domů po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku, aby si dali zkontrolovat komíny a spalinové cesty. V případě poškození hrozí nebezpečí otravy.
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) jel dnes do Prahy jednat s vládou o finanční pomoci. Kraj očekává dva dotační programy, ze kterých by mohli čerpat peníze poškození lidé, ale i samospráva.