Kolem EET se množí návrhy na změny. Kalousek vyzval ke „zrušení cirkusu“ | E15.cz

Kolem EET se množí návrhy na změny. Kalousek vyzval ke „zrušení cirkusu“

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vládní KDU-ČSL předloží ve Sněmovně vlastní návrh změn v elektronické evidenci tržeb. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek novinářům řekl, že vyňati by měli být všichni plátci paušální daně, prodejci na farmářských trzích a "ti, kteří si pouze přivydělávají". Opoziční strany vzkázaly, že nebudou změny akceptovat. Naopak chtějí celou evidenci zrušit.

Systém by se podle něj měl vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414 tisíc korun. "Pokud uplatňují paušál a slevu na poplatníka, stejně neplatí žádnou daň, pak nemá ani smysl, aby měli EET," vysvětlil Bělobrádek navrhovanou hranici.

Návrhy, které dnes KDU-ČSL představila ministru financí Andreji Babišovi (ANO), podle Bělobrádka tvoří logický celek. Potom, co Babiš přišel s vlastními návrhy změn, podle lidovců neplatí argument, že nejsou v zákoně možné žádné výjimky. Vynětí e-shopů a těch, kteří se přihlásí k daňovému paušálu 250 tisíc korun, jak navrhuje ministr financí, podle KDU-ČSL není dostačující. Nezabrání zániku podnikání v malých obcích.

Čtěte další články o EET

"Navrhneme také, aby vyloučeni byli všichni pláci paušální daně, ne pouze ti, kteří mají 250 tisíc korun obrat," uvedl Bělobrádek. S tímto podle něj nesouhlasí ministerstvo financí, protože pokud by o vynětí požádali všichni, zahltilo by to finanční správu. O této možnosti jsou lidovci ještě připraveni jednat.

Návrhy lidovců na změny v elektronické evidenci tržeb (EET), jak je dnes představil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, jsou zaváděním výjimek, které koalice odmítala. Novinářům to ve Sněmovně řekl poslanec ANO Jan Volný. 

Dvě vlastní změny v systému chce Babiš navrhnout ve Sněmovně ve středu při projednávání vládního daňového balíčku. Vládní ČSSD ho kritizuje, mimo jiné se obává, že poslanci přijdou s dalšími návrhy, což způsobí chaos. Podle lidovců mají návrhy změn své ratio. Odvolávají se na koaliční smlouvu, podle níž mají pokladny být zavedeny u vybraných skupin podnikatelů, nikoli plošně.

"Chceme, aby se platily daně, aby se přiznávaly daně, a zároveň nechceme ničit ty podnikatele a živnostníky, u nichž daňové úniky nehrozí, protože už podle platných zákonů daň buď legálně neplatí, nebo si vydělávají pouze příležitostně, případně jsou v jiném režimu, jako je například paušální daň. Pro tyto skupiny obyvatel je to pouze komplikací," vysvětlil návrhy Bělobrádek.

ČSSD: Změny v EET nepodpoříme

Poslanci ČSSD potvrdili, že nepodpoří změny v elektronické evidenci tržeb (EET), jak chce navrhnout ministr financí Andrej Babiš (ANO). Úpravy popírají smysl zákona, kterým je narovnání podnikatelského prostředí, z evidence tržeb by se stal trhací kalendář, řekl po jednání sociálnědemokratické frakce předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Je podle něho nepochopitelné, že Babiš přichází "se zásadními změnami" na poslední chvíli. Votava to označil za vážnou strategickou chybu, která vrhá do nejistoty podnikatele, veřejnost i důvěryhodnost celého systému. První skupiny podnikatelů se musejí zapojit do systému už od čtvrtku.

Opozice změny nepodpoří

Opoziční strany už vzkázaly, že změny v EET nepodpoří. Jedinou možností, jak zabránit chaosu, je podle předsedy ODS Petra Fialy zrušit EET. ODS proto přinese pozměňovací návrh k daňovému balíčku, který to umožní. Komunisté nechtějí podpořit změny, ale chtějí, aby zákon nějakou dobu účinkoval, byť bude nedokonalý, aby se ukázala jeho pozitiva a negativa.

Opoziční TOP 09 trvá na úplném zrušení zákona o elektronické evidence tržeb (EET). Předseda strany, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek novinářům dnes řekl, že jeho strana chce systém, jehož účelem je "pouze buzerace", zrušit nebo alespoň odložit jeho spuštění do voleb. Jak budou poslanci TOP 09 hlasovat o případných změnách navrhovaných ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), nechtěl Kalousek komentovat. "Nevím, nevím ani, zda budou předloženy," uvedl. Vládu vyzval ke "zrušení toho cirkusu".

Zákon o evidenci tržeb vstoupí v účinnost ve čtvrtek, jako první začne elektronicky evidovat tržby zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video