Komunisty povede do evropských voleb europoslankyně Konečná | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Komunisty povede do evropských voleb europoslankyně Konečná

Komunisty povede do evropských voleb europoslankyně Konečná
Česká europoslankyně Kateřina Konečná
• 
ZDROJ: Evropský parlament

ČTK

Kandidátku KSČM do voleb do Evropského parlamentu povede současná europoslankyně Kateřina Konečná. Do čela kandidátní listiny ji v sobotu zvolilo širší vedení KSČM, řekl novinářům předseda strany Vojtěch Filip. V hlasování porazila se ziskem 59 hlasů dalšího europoslance Jaromíra Kohlíčka, který jich obdržel 19. Konečná je místopředsedkyní komunistů pro evropské záležitosti a zhruba čtvrt roku již volby chystá. Komunisté za kampaň plánují utratit zhruba 7,5 milionu korun.

Již dopoledne špičky komunistů v pražském sídle strany schválily program, se kterým půjde strana do voleb. "Jsme šťastni, že Kateřina Konečná, která obstála ve svém prvním volebním období v Evropském parlamentu, může vést znovu listinu, protože to bude znamenat kontinuitu naší práce," uvedl Filip.

Apelovat chce KSČM ve svém volebním programu především na změny v základních unijních smlouvách, které by přesunuly víc pravomocí členským státům. Iniciativy evropských občanů či zákonodárců jednotlivých zemí by měly mít větší vliv na to, na jaké legislativě se bude a nebude na evropské úrovni pracovat. "Chceme, aby občané měli daleko silnější pravomoc se bránit pomocí různých iniciativ, na které (Evropská) komise bude muset dát jasný zřetel," řekla novinářům v přestávce jednání Konečná.

Dolejš: Oligarcha Babiš nebude v čele vlády navěky, naše podpora je velmi omezená

Na kandidátce komunistů by měli být i členové dalších stran či nestraníci, takže ponese název "KSČM - česká levice společně!". "Rozpočet vychází na 7,5 milionu s DPH, tak nějak to budeme koncipovat. I s tímto malým rozpočtem se budeme snažit udělat co nejvíc parády," uvedla Konečná. Účast menších levicových stran podle Konečné je vyjádřením toho, že KSČM má zájem o integraci na levici. "Je to náš cíl nejen v evropské politice, ale bude to náš cíl i v rámci ČR," dodala.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května. Jedničkou ODS bude Jan Zahradil, který bude i vedoucím kandidátem frakce Evropských konzervativců a reformistů, kam ODS patří. Grémium ČSSD navrhuje na lídra kandidátky europoslance Pavla Poce, lidovce povede další současný poslanec europarlamentu Pavel Svoboda. Další strany ještě definitivně o lídrovi nerozhodly.

Konečná na cestě do EU zmínila nemoc i referendum. A rudé naděje v bílých košilích. Více zde >>>

Komunisté se při svých rozpočtových návrzích zatím krotí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!