Křetínského skupina EPH v prvním pololetí utržila více, ale vydělala méně

Energetický a průmyslový holding (EPH) zahájil přípravu na možné ukončení provozu černouhelné elektrárny Eggborough v Británii.

Energetický a průmyslový holding (EPH) zahájil přípravu na možné ukončení provozu černouhelné elektrárny Eggborough v Británii. Zdroj: Profimedia.cz

Křetínský
Daniel Křetínský, EPH
3
Fotogalerie

Energetický a průmyslový holding (EPH), který ovládá miliardář Daniel Křetínský, utržil letos v prvním pololetí takřka 2,37 miliardy eur. To je o 270 miliónů eur více než ve stejném období v loňském roce. Skupina ale vydělala méně, zisk před zdaněním, úroky a odpisy dosáhl 800 milionů eur, tedy o 32 miliónů eur méně než v prvním pololetí roku 2015. 

Vyplývá to z pololetní zprávy holdingu. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek akcií vlastní investoři spojení se skupinou J&T.

V polovině října EPH oznámil, že investiční fond australské banky Macquarie kupuje 30procentní podíl ve skupině EP Infrastructure (EPIF), která tvoří jednu ze dvou větví holdingu. Po definitivním vstupu fondu do EPIF mají Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustit. Majoritním vlastníkem EPH se poté stane Křetínský, kterému bude patřit 94 procent akcií. Vypořádání transakce se očekává začátkem příštího roku.