České dráhy mění vedení, Krtek v čele končí | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Krtek končí v čele Českých drah, představenstvo čekají i další změny

ČTK, vaj

Dozorčí rada Českých drah obměnila vedení státního dopravce. Pavel Krtek skončil v čele představenstva, nahradil ho Miroslav Kupec, který se zároveň stal generálním ředitelem firmy. Krtek byl následně zvolen místopředsedou představenstva. Z pětičlenného představenstva podniku dozorčí rada odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana, které tam v minulosti nominovala ČSSD. Na dvě neobsazená místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení, sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Odbory se změnami nesouhlasí.

Pro personální změny ve vedení společnosti se v minulosti vyslovil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Současnému managementu vyčítá pomalou liberalizaci provozu na železnici. Dnes uvedl, že cílem personálních změn je posílit České dráhy a připravit je na otevírání trhu. "Souhlasím s názorem dozorčí rady, že představenstvo je třeba doplnit o osoby s novými znalostmi a kompetencemi. Rozhodnutí ponechat ve vedení Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení," uvedl v tiskové zprávě.

Odborům se naopak změny nelíbí. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun řekl, že ani dnešní jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.

České dráhy budou po změnách ve vedení silnější, říká předseda dozorčí rady Moos

Kupec dosud v drahách zodpovídal za úsek techniky, servisu a majetku. Tuto část bude alespoň prozatím řídit i nadále. Absolvent strojní fakulty ČVUT byl v minulosti šéfem ČKD Slaný a byl manažerem ve firmách Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka. Před zvolením do představenstva v prosinci 2016 pracoval jako vrchní přednosta pražského depa. Místopředsedou představenstva bude dosavadní šéf firmy Krtek. Moos tento krok vysvětlil snahou o zachování kontinuity v chodu firmy.

Změny jsou účinné k dnešnímu dni, uvedl Joklík. Doplnění představenstva drah dvěma členy bude podle něj provedeno "na základě výběrového řízení dle potřeb posílení kompetencí ve vybraných úsecích". Noví členové představenstva by měli být známi v listopadu. Soutěže se budou moci zúčastnit i dnes odvolaní členové.

Nevidím důvod pro změny v managementu, České dráhy svoji roli plní, říká odborář

Bělčík a Urban byli do představenstva drah nominováni sociální demokracií za vlády Bohuslava Sobotky, uvedl dopravní expert ČSSD Jan Birke.

Část dozorčí rady ČD v červenci odvolal Řídící výbor ČD a Ťok tehdy mezi hlavní cíle nově složené rady zařadil vypsání výběrového řízení na nový management podniku. Obměněná rada na prvním zasedání v srpnu zvolila do svého čela Petra Moose.

Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23 400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.

Pavel Krtek

Datum narození: 21. května 1970

Vzdělání: studoval ČVUT (1988-1991), absolvoval francouzskou technickou univerzitu École Central Paris (1994)

Kariéra: začínal u výrobce cementu Lafarge (1996-1998), poté osm let působil v Unipetrolu (i jako finanční ředitel divize železniční dopravy nebo finanční ředitel rafinerie Paramo v Pardubicích), v letech 1999 až 2005 zasedal i v představenstvu firmy.

Po odchodu z Unipetrolu působil v investičních fondech, v roce 2010 nastoupil do společnosti AWT (dříve OKD Doprava). V únoru 2014 se stal členem představenstva Českých drah, od března pak byl náměstkem generálního ředitele pro ekonomiku a techniku a v listopadu téhož roku nahradil předsedu představenstva a generálního ředitele Českých drah Daniela Kurucze

Dnes dozorčí rada Krtka odvolala z čela národního dopravce a následně byl zvolen místopředsedou představenstva.

 

Miroslav Kupec

Datum narození: 28. srpna 1959

Vzdělání: vystudoval strojní fakultu ČVUT (1983)

Kariéra: po absolvování ČVUT nastoupil do Poldi Kladno, kde po dvouleté praxi působil jako vedoucí provozu; v roce 1990 vyhrál výběrové řízení na pozici generálního ředitele ČKD Slaný, později působil ve vrcholových manažerských funkcích strojírenských firem F. X. Meiller, Škoda Machine Tool a ČKD Vagonka; v letech 2009 až 2013 podnikal; v roce 2013 nastoupil do ČD, před zvolením do představenstva v prosinci 2016 pracoval jako vrchní přednosta pražského depa; ve vedení ČD dostal na starosti správu majetku a servis železniční techniky.

Ťok mění dozorčí radu Českých drah. Filip: Provádí čistku. Chci, aby ve funkci skončil
Celkový dluh Jančurova RegioJetu přesáhl jednu miliardu. Dopravce navýšil ztrátu i tržby
Exministr Moos se stal předsedou dozorčí rady Českých drah

 

 

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!