Lovosice získaly peníze. Nebezpečná skládka odpadu zmizí | E15.cz

Lovosice získaly peníze. Nebezpečná skládka odpadu zmizí

odpadky
odpadky
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Share on Facebook Messenger
Lovosická radnice obdržela dotaci více než 41 milionů korun na rekultivaci ekologicky rizikové skládky v Travčicích. Bez dotace by si město investici nemohlo dovolit.

Travčice leží od Lovosic asi 11 kilometrů, obec má vlastní samosprávu. Zdejší skládka byla ale v minulosti převedena do majetku Lovosic. Město ji vnímá jako dlouhodobý problém. „V roce 2011 byla provedena riziková analýza. Prokázala, že je skládku nutné ekologicky zajistit tak, aby nedocházelo k průsakům podzemní vody. Ta byla v minulosti kontaminována chemikáliemi,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí v Lovosicích František Budský.

Na skládku se v minulosti svážel odpad z bývalého okresu Litoměřice. Lovosicím připadla v souvislosti s rušením okresních národních výborů. Největším problémem skládky je podle Budského rtuť, kterou prokázaly zkušební vrty. „Pak jsou to také látky ze zemědělství, například dusitany,“ dodal.

Pozemky patří soukromníkům

Oficiálně ukládání odpadu na skládku skončilo v roce 1996. „Jenomže i po tomto datu se na ní objevoval další odpad. Navíc i takový, který by na běžné skládce tuhého komunálního odpadu neměl co dělat,“ uvedla Hejdová.

Na zajištění skládky radnice získala dotaci z Operačního programu životní prostředí. „Celkové náklady budou činit 46 milionů korun, většinu pokryje dotace, radnice zaplatí jen 10 procent,“ řekl Budský.

Dodal, že město vlastní jen samotné těleso skládky, pozemky pod ní ale patří několika soukromým vlastníkům. „Nyní finišují jednání s vlastníky o nájemních smlouvách. Pak vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele rekultivace,“ popsal Budský. Měla by zahrnovat především odplyňovací systém a položení nepropustné fólie, která zabrání promývání skládky dešťovou vodou. Povrch bude osázen zelení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.