Mezinárodní měnový fond varuje před riziky na českém realitním trhu | e15.cz

Mezinárodní měnový fond varuje před riziky na českém realitním trhu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká ekonomika letos podle odhadu Mezinárodního měnového fondu zrychlí růst hrubého domácího produktu na tři procenta. Táhne jej především domácí poptávka. Riziko je však v nemovitostech.  

"Rizika jsou na trhu s nemovitostmi. Česká národní banka by měla dostat zákonné nástroje k dosažení makroekonomické obezřetnosti," řekl na tiskové konferenci vedoucí mise MMF Alasdair Scott.

Česká ekonomika jako celek si však podle zástupců fondu vede dobře. Spotřebu podporuje podle zprávy silný růst reálných mezd a nízké úrokové sazby. 

"Růst je solidní a míra nezaměstnanosti nízká. Inflace je zpět na cílové úrovni. Veřejné finance jsou v dobré kondici, bankovní sektor je likvidní a ziskový. Přesto politici čelí důležitým výzvám. Zdá se, že roste finanční zranitelnost domácností, na pracovním trhu je nedostatečná nabídka," uvádí zpráva MMF.

Přestože je situace na pracovním trhu příznivá, měly by se podle něj učinit kroky, aby se na něj dostalo více lidí. "Místo snižování dluhu by se mělo více investovat do vzdělávání a budování infrastruktury," upozornil. Další doporučení směřovalo na zjednodušení stavebních povolení a obecně podmínek k podnikání.

Zpráva upozornila na to, že ČNB ukončila kurzový závazek v pravý moment. Měla by se podle ní vyhnout předčasnému zvyšování sazeb. Očekává, že inflace v ČR letos dosáhne 2,3 procenta. Příští rok by se měla vrátit zpět k inflačnímu cíli dvě procenta.

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta 2,8 procenta odhadovaných v únoru. Pro příští rok ČNB nechala odhad růstu na 2,8 procenta. Podle odhadů ministerstva financí letos a příští rok ekonomika poroste o 2,5 procenta.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video