Michl se zařadí k jestřábům a bude podporovat rychlejší růst sazeb, míní analytici | E15.cz

Michl se zařadí k jestřábům a bude podporovat rychlejší růst sazeb, míní analytici

Aleš Michl poradna
Aleš Michl poradna
• 
ZDROJ: Tomeš Michael

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ekonom Aleš Michl by se v bankovní radě České národní banky mohl zařadit k tzv. jestřábům, tedy členům bankovní rady, kteří jsou zastánci zvyšování úrokových sazeb, pokud to ekonomický vývoj dovoluje. V minulosti se často vyjadřoval ve prospěch silnější koruny a kritizoval devizové intervence centrální banky. 

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek oznámil, že Michla jmenuje novým členem bankovní rady ČNB. Spolu s dalším novým členem ho do funkce jmenuje 21. listopadu. Jméno druhého kandidáta do bankovní rady neuvedl. Michl je poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO).

Ze sedmičlenné bankovní rady ČNB odejdou koncem listopadu viceguvernéři centrální banky Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Vyprší jim druhé funkční období, a na třetí již nemohou kandidovat. „Druhý kandidát představen nebyl. Prezident však potvrdil, že jeho jméno bylo v mediích také již zmíněno. Patrně tak půjde o šéfa měnové sekce ČNB Tomáše Holuba nebo šéfa sekce finanční stability Jana Fraita,“ upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podle informací v tisku by se Tomšík mohl stát velvyslancem v Číně.

„Michl se v minulosti vyjadřoval pro silnou korunu a kritizoval kurzový závazek. Odhadujeme tak, že se zařadí spíš k jestřábům v bankovní radě. Se svým opatrným postojem k přijetí eura do bankovní rady zapadne,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Podle Seidlera Michl obecně nepatří mezi zastánce netradičních kroků centrálních bank a politiky extrémně levných peněz. V minulosti také často zpochybňoval politiku slabé koruny a prodlužování kurzového závazku ČNB či smysluplnosti vysokých intervencí k jeho obraně. „V tuto chvíli tak zapadne spíše do jestřábího křídla ČNB a bude podporovat návrat úrokových sazeb k vyšším úrovním, pokud to ekonomický vývoj dovolí. V tomto ohledu tak nahradí odcházejícího Mojmíra Hampla, který po ukončení kurzového závazku patřil mezi hlasité zastánce rychlého návratu úrokových sazeb k vyšší rovnovážné úrovni,“ uvedl Seidler.

Analytik České spořitelny Michal Skořepa upozornil, že Michl je znám svým poměrně otevřeným vystupováním a občasným razantním slovníkem. "Bude tedy zajímavé sledovat, do jaké míry se jeho komunikační styl s nástupem na jednu z nejvyšších pozic v české hospodářské politice změní," uvedl.

Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy bude rozhodnutí jmenovat Michla do bankovní rady zejména částí odborné ekonomické obce vnímáno jako kontroverzní. „Michl má v těchto kruzích pověst výrazného excentrika, což může potenciálně znesnadnit komunikaci měnové politiky navenek. Na druhou stanu je znám svojí schopností komunikovat s širokou veřejností s poměrně vysokou dávkou bezprostřednosti. To může při vhodném uchopení naopak pomoci komunikaci tak citlivých opatření, jakým bylo například zahájení intervenčního režimu v roce 2013. Tehdy ČNB v komunikaci svých kroků široké veřejnosti selhala, což dnes sama připouští,“ uvedl.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. Členové rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, tedy včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video