Na dotažení klíčových zákonů se vládě krátí čas | e15.cz

Na dotažení klíčových zákonů se vládě krátí čas

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dostupné bydlení, zrychlení staveb, korespondenční volby, hromadné žaloby, změny ve státním zastupitelství či zrušení superhrubé mzdy. Na prosazení klíčových zákonů z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD zbývá prakticky už jen letošek, kdy se navíc konají krajské a senátní volby. Nejpozději příští podzim pak kvůli volbám do sněmovny současná koalice skončí.

„K prioritám proběhne v půlce ledna koaliční jednání,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že od všech ministrů dostane informace, v jakém stavu je příprava paragrafů za jednotlivé rezorty.

Aktuální legislativní plán Babišova kabinetu schválený v prosinci počítá s přijetím šesti věcných záměrů zákonů, 11 návrhů zákonů a 52 návrhů novel zákonů.

Legislativní proces trvá zpravidla dvanáct měsíců. Některé normy přitom teprve vznikají nebo k nim ministerstva vypořádávají připomínky. Předlohy, které vláda odsouhlasí až v posledním roce svého mandátu, obvykle končí pod stolem.

Většinu důležitých změn mají na starosti ministerstva řízená ANO. Sociální demokracie chce ovlivnit hlavně podobu zákona o dostupném bydlení. Podle plánu ho má ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) předložit v prosinci. Vlastní návrhy k normě chystá šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Téma bytové krize je zásadní. Musíme podporovat neziskovou nebo družstevní výstavbu bydlení. Fungování družstev musíme maximálně zjednodušit,“ řekl předseda socialistů Jan Hamáček.

Dodal, že program Výstavba, který Dostálová spustila loni na jaře, nesplnil očekávání. „Vytvoření pouze dotačního a úvěrového fondu nestačí. Musejí být přijata koncepční opatření, aby vlastnické bydlení s hypotékou na pětadvacet let už nebylo jedinou možností,“ podotkl.

Sociální demokracie plánuje letos dotáhnout zálohované výživné či odstranění nespravedlností v důchodech. Dalšími jejími tématy jsou byznys s chudobou a uzákonění možnosti volit korespondenčně.

Babiš nadále ujišťuje, že vláda zruší superhrubou mzdu a navrhne novou sníženou sazbu 19 procent z hrubé mzdy. Šéfka státní pokladny Alena Schillerová (ANO) však dosud neprozradila, jak by propad ve výši 22 miliard korun ročně vyrovnala.

Za své letošní priority označila Schillerová spuštění on-line finančního úřadu Moje daně, zavedení paušální daně pro malé podnikatele s příjmem do jednoho milionu korun ročně a prosazení stravenkového paušálu, tedy alternativy k papírovým poukázkám na jídlo.

Zákony, které ministerstva plánují předložit

Leden

  • MMR – návrh stavebního zákona, který má zrychlit povolovací řízení, a změny souvisejících norem

Březen

  • MŠMT – návrh novely školského zákona obsahující komplexní úpravu modelu a hodnocení maturitní zkoušky a zákona o vysokých školách

Červen

  • MMR – návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek

Červenec

  • MSP – návrh novely insolvenčního zákona

Září

  • MSP – návrh zákona o ochraně oznamovatelů, takzvaných whistleblowerů, kteří chtějí nahlásit porušení práva
  • MK – návrh novely autorského zákona

Říjen

  • MPO – věcný záměr energetického zákona

Prosinec

  • MMR – návrh zákona o dostupném bydlení a věcný záměr zákona o vyvlastnění
  • MPSV – věcný záměr zákona o sociální práci

Pramen: Legislativní plán vlády schválený v prosinci 2019

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video