Nečas: Cesta do Ruska otevřela dveře českým firmám na ruský trh

Petr Nečas, Vladimir Putin

Petr Nečas, Vladimir Putin Zdroj: ctk

Čtyřdenní cesta českého premiéra Petra Nečase po Rusku podle jeho slov splnila svůj cíl a otevřela českým firmám a investorům dveře na ruský trh. Nečas to dnes na závěr své návštěvy řekl v Jekatěrinburgu českým novinářům. Premiéra, který navštívil také Moskvu, Soči a Petrohrad, doprovázel ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a zhruba 80 českých podnikatelů.

„Považuji jednoznačně za splněné cíle, s kterými jsme přijeli - tedy rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskou federací v podobě otevření dveří českým firmám a investorům na ruský trh, a to i na trh mimo hlavní město Moskvu,“ řekl Nečas.

Podle něj i jednání v metropoli, kde se sešel se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem, ukázalo, že ruská strana má zájem o vzájemně výhodnou ekonomickou spolupráci. Medveděv s českým premiérem mluvil mimo jiné o zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o kterou vedle japonsko-americké společnosti usiluje česko-ruské konsorcium.

České podniky pak v Petrohradu a Jekatěrinburgu uzavřely dohody za miliardy korun, které se týkají především dodávek v oblasti energetiky a strojírenství.

Nečas, který se v pondělí v Soči sešel i s prezidentem Vladimirem Putinem, dnes jednal se zástupci Sverdlovské oblasti. U památníku na místním hřbitově uctil památku československých legionářů, kteří v Rusku padli za první světové války. Prohlédl si také známý Chrám na krvi, který byl vybudován na místě vyvraždění carské rodiny.

Kromě oficiálních návštěv se český premiér na začátku cesty v Moskvě setkal také se zástupci nevládních organizací. Podle ředitelky organizace Občanská výpomoc Světlany Gannuškinové, která byla v roce 2010 nominována na Nobelovu cenu za míru, tím Nečas projevil solidaritu s ruskou občanskou společností. „Několikrát bylo panem premiérem řečeno, že česká vláda chápe, co se děje v Ruské federaci, a chce nám vyjádřit podporu a pomoci,“ uvedla Gannuškinová podle tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnil mluvčí české vlády. Hovoří se v ní i o premiérově příslibu rozvíjet vztahy ČR s ruskou občanskou společností, o slovech chvály pro sdružení Golos, které monitoruje ruské volby, a o současných potížích nevládních organizací v Rusku.

Ruská média ovšem v posledních dnech zaujala Nečasova slova, že vězněné členky hudební skupiny Pussy Riot nepovažuje za žádné bojovnice za svobodu a lidská práva. Komentátor Rádia Svoboda také kritizoval Nečase za vyhýbavé odpovědi na dotazy ohledně případných sankcí proti ruským představitelům porušujícím lidská práva a za jeho údajné obavy, aby „nadbytečná“ pozornost lidským právům nepoškodila ekonomické zájmy; cynicky tak dal přednost trhu před pravdou, poznamenala rozhlasová stanice na adresu českého premiéra.

Nečasovu cestu po Rusku provázely logistické komplikace. Už při nedělním letu do Moskvy prasklo českému vládnímu letounu čelní sklo. Stroj nebyl do konce návštěvy opraven a premiér proto při přesunech po Rusku použil druhého letadla, které bylo původně určené pro podnikatele. V úterý se pak v Petrohradu srazila dvě auta, ve kterých cestoval premiérův doprovod. Jeden člověk se lehce zranil.

Libor Dvořák: Byznys s Rusy? Ano, ale...