Restaurace a bary od čtvrtka musí zavřít nejpozději ve 22 hodin | E15.cz

Otevírací doba restaurací a barů se zkrátí. Od čtvrtka musí zavřít nejpozději ve 22 hodin

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Restaurace, hospody a bary budou muset od čtvrtečního večera zavřít už ve 22:00. Ministr zdravotnictví Roman Prymula to řekl serveru iDNES.cz. Zatím musely mít hospody zavřeno až od půlnoci do 06:00. Ve čtvrtek stát omezí podle serveru i sportovní akce. Maximální počet sedících diváků by měl být omezen asi na 2000, uvedl Prymula v ČT. Nařízení vyhlásí ministerstvo ve středu, zpřísněná opatření budou platit 14 dní.

„Lidé tam mohou být v dřívější dobu a bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst. Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra (ve středu),“ řekl serveru k dalšímu omezení provozu restaurací Prymula.

Počet diváků na sportovních akcích by se měl podle Prymuly omezit na přibližně 2000 sedících lidí. Omezení konzultoval s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou, řekl ministr v pořadu Interview ČT24. V televizi Nova posléze upřesnil, že limit 2000 diváků bude platit pro venkovní akce. „Uvnitř to bude tisícovka,“ doplnil.

Po předchozím zmírnění opatření ministerstva zdravotnictví mohlo od počátku září na fotbalové zápasy v Česku přijít více diváků než dosavadních přibližně pět tisíc. Příznivci mohli zaplnit přes polovinu kapacity stadionu, například do Edenu s kapacitou 20 tisíc míst tak mohlo dorazit až 10 500 fanoušků.

Prymula uvedl, že Česko je v této oblasti benevolentnější než okolní země. I chystaný omezený počet diváků na sportovních akcích v ČR bude podle Prymuly poměrně vysoký. Očekává ale, že se lidé po stadionu rozprostřou a nebezpečí nákazy bude nízké.

Ohlášené zpřísnění omezení otvírací doby barů a restaurací i počtu diváků sportovních akcí bude trvat 14 dní, řekl Prymula v ČT. Pokud se za tu dobu podaří snížit ukazatele nemocnosti, budou opatření zase zrušena. Určující bude podle ministra vývoj denních počtů nakažených, počet hospitalizovaných a vývoj reprodukčního čísla, které udává kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

Nový ministr zdravotnictví řekl v úterý ráno při svém uvedení do úřadu, že je pravděpodobné posunutí zavírací doby restaurací a barů na 22:00 a také další omezení hromadných akcí. Pravděpodobné je podle něj omezení počtu účastníků venkovních akcí na 100 a u vnitřních akcí na 50. Prymula uváděl, že nechce pro zmírnění epidemie nemoci COVID-19 zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku.

Posunutí zavírací doby restaurací na 22:00 kritizují jejich provozovatelé restaurací i Hospodářská komora ČR. V restauracích jsou už nyní podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka dodržována pravidla bezpečnosti a je minimalizováno riziko nákazy. Provozovatelé stravovacích zařízení si podle Hospodářské komory ČR zaslouží vysvětlení k dalšímu zkrácení provozní doby. Vláda podle komory v posledních dnech omezuje obory, ze kterých podle oficiálních zdravotnických dat pochází jen minimální počet nakažených.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video