Pilný vyhodil poradce Michala Bláhu, kterého najal Babiš | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Pilný vyhodil poradce Michala Bláhu, kterého najal Babiš

Jan PavecNguyen Thuong Ly

Hlasitého odpůrce EET Michala Bláhu najal jako poradce bývalý ministr financí Andrej Babiš. Jeho nástupce Ivan Pilný smlouvu bez uvedení důvodu rozvázal.

„S panem ministrem Pilným jsem osobně nikdy nebyl v kontaktu, ta výpověď pro mě byla překvapující. Důvod neznám a mohu tak pouze spekulovat,“ řekl deníku E15 Michal Bláha, který od letošního března spolupracoval bez nároku na odměnu s ministerstvem financí na zefektivnění přístupu k IT zakázkám.

Bláha se podle svých slov snažil na schůzku k Ivanu Pilnému dostat v posledních týdnech dvakrát. Poprvé ho chtěl seznámit s návrhem na množství úspor ve výši stovek milionů, ministr však neměl čas.

Vyhození novináři a Brichta zpívající hymnu. Podívejte se na to nejzajímavější z Okamurova štábu

Podruhé to bylo minulý týden. „V médiích byla informace o tom, že paní náměstkyně Alena Schillerová má přístup k živým daňovým kauzám na Generálním finančním ředitelství. Požádal jsem ministra, aby prošetřil, jestli se tam neděje něco špatného. Na to jsem žádnou reakci nedostal a týden na to přišla výpověď,“ řekl Bláha, který dopis zveřejnil na Twitteru. 

„Mohu potvrdit autenticitu toho dopisu. Důvod výpovědi neznám,“ řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Sám Pilný na dotazy nereagoval.

Právě výzva k prošetření poměrů na finančním ředitelství mohla být podle Bláhy důvodem výpovědi.

„Mohl to být impulz pro rozvázání smlouvy, mohlo to být i cokoliv jiného, třeba že byly volby. Mně to přijde jako nejpřirozenější běh událostí, že to byla reakce na moji výzvu,“ řekl Bláha, který vystupoval jako velký kritik elektronické evidence tržeb a je autorem projektů Hlídač smluv a Hlídač EET.

OBRAZEM: Rozvadovské kasino dostavělo luxusní hotel za miliardu

Ministrům financí měl radit s IT zakázkami. „Spolupráci s ministerstvem vnímám jako neúspěšnou. Nepodařilo se mi prosadit vůbec žádnou ze svých myšlenek, jak by se to správně mělo dělat, jak nastavit výběrová řízení konkrétních projektů,“ hodnotí spolupráci Bláha.

Připomeňte si dubnový videorozhovor s Michalem Bláhou:

Babiš se Agrofertu nezbavil, pořád ho řídí. Funguje tu „daňové gestapo“, říká ministrův poradce Bláha

Skupina s Petrem Nečasem vstupuje do rychle rostoucího globálního e-byznysu
Byty po hornících z OKD znovu vynesly miliardy
Tomáš Pitr udělal velký obchod v realitách
Retrostroje: Výrobu slavných „ušatých“ lokomotiv zastavil až příchod Hitlera
Rusňák si jde na trh pro miliardu
Vzkříšená legenda Kozak chce dobýt Rusko, Koreu i Saúdskou Arábii

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!