Plošné testování ve firmách a školách už nedává smysl, řekl Prymula | e15.cz

Plošné testování ve firmách a školách už nedává smysl, řekl Prymula

Epidemiolog Roman Prymula.
Epidemiolog Roman Prymula.
• 
ZDROJ: ﷯Foto Aha! –Jakub Poláček

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Plošné testování v Česku už podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly v této fázi covidové epidemie při rozšíření omikronu už nedává smysl a mělo by se zrušit. Prymula to řekl v neděli večer v debatě televize CNN Prima News. Míní, že k běžnému životu bez omezení by se Česko mohlo vrátit v březnu. Ministerstvo zdravotnictví již dříve uvedlo, že testovat ve firmách i školách se bude nejméně do poloviny února.

Od začátku roku se v prvních dvou týdnech žáci ve školách testovali dvakrát týdně, od 17. ledna pak jednou. Testování ve firmách začalo 17. ledna. Dosud zaměstnavatelé nahlásili téměř 57 200 pozitivních samotestů u pracovníků, sdělil v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Tento týden od pondělí do čtvrtka bylo pozitivních testů ve firmách 32 400.

Podle Prymuly testování mapuje rozšíření jednotlivých variant koronaviru. Testy pomáhají kromě toho zbrzdit nástup epidemické vlny a bránit šíření karanténou. Česká republika, kde se šíří varianta omikron, je podle exministra u epidemického vrcholu a do karantény se při vyšší nakažlivosti dostává vyšší počet lidí. 

„V tuto chvíli plošné testování smysl nedává,“ řekl epidemiolog. Uvedl, že by plošné testy zrušil už v následujícím týdnu. Pokud by se karanténní doba nezkrátila na pět dnů, mohl být problém s výpadkem pracovníků, podotkl Prymula.

Podle něj nejde o změnu názoru, změnila se jen situace. „Virus se chová jinak,“ podotkl epidemiolog. Omikron je nakažlivější, počet vážných případů je ale nižší.

Podle primářky kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové by se měli testovat jen lidé s příznaky covidu. Je přesvědčena o tom, že díky proočkovanosti, promoření i novým léčivům by se Česko mohlo brzy vrátit k běžnému životu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery