Praha testuje novou zastávku. Stojí 200 tisíc korun | E15.cz

Praha testuje novou zastávku. Stojí 200 tisíc korun

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Praha představila nový zastávkový přístřešek. A příští rok vypíše výběrové řízení na nového dodavatele a správce i tohoto městského mobiliáře. Chce řešit také to, že zastávkových přístřešků je podle magistrátu v metropoli málo.

„Městský mobiliář je často přehlíženou, ale velice důležitou složkou města, na kterou nesmíme zapomínat. Měl být reprezentativní a snadno udržovatelný," říká primátor Zdeněk Hřib.

Návrh nového přístřešku vzešel ze soutěže, kterou loni uspořádal Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Cena v sériové výrobě nepřesáhne 200 tisíc korun. Autorem návrhu jsou designéři ze společnosti Artěl.

Prohlédněte si fotogalerii:

Uvnitř nového typu zastávky je umístěn orientační panel, který informuje o aktuálních odjezdech tramvajových linek. Dále bude zastávka mít Wi-Fi, USB port a reproduktor pro osoby se sluchovým postižením. Testovací prototyp je jedním ze série sedmi různých variant přístřešků, které autoři navrhli.

V současné chvíli je v Praze nedostatek zastávkových přístřešků. Nejen, že je zastávek málo, ale téměř polovina z nich je zastaralá.

Zároveň nejsou přístřešky ve vlastnictví Prahy. Město tak téměř nemá velkou možnost ovlivnit jejich vzhled a také postrádá kontrolu nad reklamou a příjmy, které z ní plynou.

Smlouva se současným správcem mobiliáře vyprší v létě roku 2020. Nový dodavatel i správce se bude vybírat ve veřejné soutěži. Podle ředitele IPRu by nový systém provozu zastávkového mobiliáře měl pomoct městu v lepší kontrole jeho provozu.  

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video