Praha zaplatí desítky milionů za opravy ledolamů chránících Karlův most | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Praha zaplatí desítky milionů za opravy ledolamů chránících Karlův most

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Druhý nejstarší most v Česku budou v zimě chránit nově opravené ledolamy. Hlavní město do jejich rekonstrukce investuje skrze Technickou správu komunikací 29,5 milionu korun bez daně. Opravy provede společnost Zakládání staveb.

Rekonstrukce spočívá ve výměně nadvodní části ledolamů u všech pilířů Karlova mostu. Poškozené prvky budou i tentokrát nahrazeny duby. Spodní konstrukce ledolamů - dřevěné pilotové bárky - zůstane zachována a bude použita beze změn.

„Součástí rekonstrukce je i demontáž a opětovná montáž slavnostního osvětlení umístěného na Karlově mostě a také obnova kamenného záhozu kolem ledolamů,“ řekla deníku E15 Barbora Lišková, mluvčí TSK Praha.

„Použité dřevo musí být vysušeno na projektem stanovené hodnoty vnitřní vlhkosti, tudíž předpokládáme, že opravy proběhnou v průběhu příštího roku,“ dodala.

Mosty v Praze dosluhují. Prohlédněte si ty, které jsou na tom nejhůře

„Ledolamy tam jsou sice asi jenom dvacet let, ale dřevo, které bylo použito, je naprosto nevhodné. Teď počítáme s tím, že se tam dají české stromy," vysvětloval v únoru tehdejší radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Generální opravou prošly ledolamy mezi lety 2004 a 2005 po povodních v roce 2002. Tehdy se prováděla i rekonstrukce spodní části stavby. Ledolamy tohoto typu jsou v Praze pouze u Karlova mostu.

Zastavme rozšiřování Prahy. Půda v jejím okolí je nejkvalitnější, říká bioložka

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!