Praha zaplatí desítky milionů za opravy ledolamů chránících Karlův most | E15.cz

Praha zaplatí desítky milionů za opravy ledolamů chránících Karlův most

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Druhý nejstarší most v Česku budou v zimě chránit nově opravené ledolamy. Hlavní město do jejich rekonstrukce investuje skrze Technickou správu komunikací 29,5 milionu korun bez daně. Opravy provede společnost Zakládání staveb.

Rekonstrukce spočívá ve výměně nadvodní části ledolamů u všech pilířů Karlova mostu. Poškozené prvky budou i tentokrát nahrazeny duby. Spodní konstrukce ledolamů - dřevěné pilotové bárky - zůstane zachována a bude použita beze změn.

„Součástí rekonstrukce je i demontáž a opětovná montáž slavnostního osvětlení umístěného na Karlově mostě a také obnova kamenného záhozu kolem ledolamů,“ řekla deníku E15 Barbora Lišková, mluvčí TSK Praha.

„Použité dřevo musí být vysušeno na projektem stanovené hodnoty vnitřní vlhkosti, tudíž předpokládáme, že opravy proběhnou v průběhu příštího roku,“ dodala.

„Ledolamy tam jsou sice asi jenom dvacet let, ale dřevo, které bylo použito, je naprosto nevhodné. Teď počítáme s tím, že se tam dají české stromy," vysvětloval v únoru tehdejší radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice).

Generální opravou prošly ledolamy mezi lety 2004 a 2005 po povodních v roce 2002. Tehdy se prováděla i rekonstrukce spodní části stavby. Ledolamy tohoto typu jsou v Praze pouze u Karlova mostu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.