Přestavba Výstaviště v Praze vyjde nejméně na dvě miliardy. Proměnou projde celý areál | E15.cz

Přestavba Výstaviště v Praze vyjde nejméně na dvě miliardy. Proměnou projde celý areál

Michal Půr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Magistrát chce areál z větší části zrekonstruovat do konce volebního období. Nakonec se podaří zachránit i stavby, které politici původně chtěli zdemolovat. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) si Praha přestavbu dovolit může. „Nebudeme mít s financováním takového projektu problém,“ uvedla v odpovědi pro Info.cz. 

Pražské Výstaviště čekají největší změny od Všeobecné československé výstavy v roce 1991, kdy areál naposledy prošel menší rekonstrukcí a vyrostly v něm některé nové stavby. Od té doby víceméně chátrá a v současnosti ničím nepřipomíná místo, kde by se měli rekreovat Pražané. Zpravodajský portál Info.cz ovšem získal obsáhlý materiál pražského magistrátu, který počítá s rozsáhlou přestavbou celého areálu. Měla by začít už v příštím roce.

Podle dokumentů, které má Info.cz k dispozici, by odhadovaná cena za stavební úpravy měla dosáhnout minimálně dvou miliard korun. „Nebudeme mít s financováním takového projektu problém,“ říká k tomu primátorka Adriana Krnáčová. Proti minulosti magistrát počítá s některými změnami. Zatímco v posledních letech politici i odborníci často uvažovali o demolici Velké sportovní haly, nyní počítají s její rekonstrukcí. Stavba je totiž unikátní a vyjde to levněji než její stržení a postavení haly nové. Když ji před několika měsíci navštívili odborníci, zjistili, že je staticky naprosto v pořádku a jakékoliv obavy jsou zbytečné.

Počítá se i se záchranou unikátního divadla Spirála, které chtěl magistrát ještě v roce 2013 strhnout. Samotná demolice by ovšem vyšla na zhruba 30 milionů korun, což představuje přibližně dvě třetiny rozpočtu na celkovou rekonstrukci.

Nejkomplikovanější ovšem bude rekonstrukce Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v roce 2008 zcela vyhořelo. Nyní je na jeho místě jenom stan, ale magistrát uvažuje, že by ho nahradilo provizorní zastřešení, na jehož realizaci vypisuje architektonickou soutěž. Teprve poté by na řadu měla přijít výstavba repliky vyhořelého levého křídla. Náklady na ni by měly dosáhnout téměř jedné miliardy korun. S dokončením magistrát počítá v roce 2025. Na zhruba 300 milionů korun vyjde rekonstrukce zbylých částí paláce, které jsou značně zastaralé a nevyhovují požadavkům na pořádání veletrhů či kongresů.

Zbytek článku najdete na webu Info.cz >>>

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video