Schodek rozpočtu bude dva roky 100 miliard korun, pak mírně klesne

Ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády a zástupců Asociace krajů ČR

Ministr financí Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády a zástupců Asociace krajů ČR Zdroj: ctk

Schodek státního rozpočtu by měl zůstat v následujících dvou letech na 100 miliardách korun a v roce 2017 klesnout na 95 miliard korun. Počítá s tím základní bilance státního rozpočtu na roky 2015 až 2017, kterou v pondělí schválila vláda. Výdaje rozpočtu by podle materiálu ministerstva financí měly růst všechny tři roky až na 1173 miliard korun v roce 2017. Výdaje jsou bez peněz z EU.

Zatímco pro letošek jsou schváleny výdaje bez peněz z EU 1111,3 miliardy korun, příští rok by výdaje státního rozpočtu měly stoupnout na 1122,8 miliardy, následně v roce 2016 na více než 1147 miliard korun. O konečné podobě rozpočtu pro jednotlivé kapitoly a ministerstva se podle vyjádření MF bude jednat v průběhu léta.

„Stejně jako v minulých letech bude možné o detailech informovat až v případě konečného vládního návrhu zákona o státním rozpočtu,“ uvedlo tiskové oddělení MF.

Zvýšení platů hasičů, učitelů, policistů i růst důchodů

Návrh rozpočtu podle pondělního vyjádření ministra financí Andreje Babiše počítá se zvýšením platů hasičů, učitelů, policistů, s růstem důchodů a zvýšením investic. Podle něj je navíc ministerstvo i přes plánované schodky rozpočtu schopno zajistit, aby se státní dluh nezvyšoval. Dluh by se měl stabilizovat kolem 1700 miliard korun.

Z debaty o výdajích jednotlivých úřadů podle Babiše ještě vyplývá, že například resorty v gesci ČSSD požadují ještě 4,6 miliardy korun. Již dříve vláda odsouhlasila navýšení výdajových rámců. Příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám korun a v roce 2016 o 27 miliard proti schváleným 1163,5 miliardy korun.

Mzdy ve státní správě by podle dohody v koalici a ve vládě měly příští rok stoupnout o 3,5 procenta. Ústavním činitelům by mohly v příštím roce pak vzrůst jejich platy o jedno procento.