Šéf TOP 09 Pospíšil má první nominaci do eurovoleb | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Šéf TOP 09 Pospíšil má první nominaci do eurovoleb

Šéf TOP 09 Pospíšil má první nominaci do eurovoleb
Jiří Pospíšil
• 
ZDROJ: Jiří Koťátko, E15
Pavel Otto

Pavel Otto

Nedávný uchazeč o post pražského primátora a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil bude velmi pravděpodobně znovu bojovat o přízeň voličů v hlasování o Evropském parlamentu. Zda bude lídrem společné kandidátky menších proevropských stran, se podle něj teprve ukáže. Volby se uskuteční příští rok v květnu, naposledy lidé volili do europarlamentu v roce 2014.

„Mohu potvrdit, že mám silnou podporu své mateřské krajské organizace TOP 09 v Praze, od níž jsem získal první nominaci,“ řekl E15 Pospíšil. Jeho prioritou je nyní vyjednat co nejširší koalici.

Prakticky jistá by měla být spolupráce se Starosty a nezávislými a s Liberálně ekologickou stranou Martina Bursíka. „Mým cílem je vytvořit podobnou koalici jako byly Spojené síly pro Prahu, která bude alternativou vůči ANO, ODS a Pirátům,“ dodal Pospíšil.

V kampani bude podle něj uskupení klást důraz na aktivní členství Česka v EU a NATO a na nebezpečí, které představuje Rusko. „Nepovedeme vůči svým soupeřům žádnou agresivní kampaň, vymezovat se budeme věcnými argumenty,“ podotkl Pospíšil.

Volební výsledek TOP 09 byl debakl, straně chybí každodenní politický provoz, říká Miroslav Kalousek

Podle informací E15 se hovoří o tom, že Pospíšil by mohl být jedničkou společné kandidátky, dvojkou by byl Stanislav Polčák (STAN) a trojkou Pospíšilům stranický kolega Luděk Niedermayer. Všichni tři jsou v současnosti europoslanci. Zda bude za TOP 09 opět kandidovat nestraník Jaromír Štětina, není údajně jisté. O přesném složení kandidátky by se mělo rozhodnout nejpozději na přelomu ledna a února. „Zatím se bavíme o programu,“ uvedl k tomu Pospíšil.

Ve svazku však bude na rozdíl od říjnových komunálních voleb v hlavním městě chybět KDU-ČSL. Celostátní výbor lidovců koncem listopadu rozhodl, že půjdou do klání samostatně, tedy bez TOP 09 a STAN. „Mezi námi a oběma zbývajícími stranami je silná dělící linie v pohledu na liberální a konzervativní hodnoty. Odlišně hlasujeme i v Evropském parlamentu, i když tam máme společný klub,“ uvedl předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek.

Schwarzenberg: Zeman s Babišem jsou zkázou této země
Z politiky jsem nezblbnul, na ironizování a vtipy už není čas, říká Dominik Feri

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!