Stát má dát Praze 100 milionů na silnice, radní chtějí trojnásobek | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Stát má dát Praze 100 milionů na silnice, radní chtějí třikrát tolik

mk, ČTK

Pražští radní schválili smlouvu se Státním fondem dopravní infrastruktury (SFDI), podle které má město dostat na opravy a údržbu silnic I. třídy a těch, které slouží namísto nedokončeného vnějšího okruhu tranzitní dopravě, 100 milionů korun.

„Je to minimální částka. V rámci toho, že vláda prohlásila, že chce podpořit dopravní investice, jsme požádali, aby nám ze SFDI byl rozpočet navýšen. A to v údržbě komunikací nahrazujících Pražský okruh o 80 milionů, takže by to bylo 180 milionů. V investicích jsme požádali o dotaci 160 milionů korun. Nyní to leží na vládě a doufáme, že nám vyhoví," uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Částka, kterou Praha ze SFDI dostává, v posledních letech klesá. Podle smlouvy schválené na loňský rok mělo město slíbeno z fondu 307,89 milionu korun. Předloni to bylo asi 340,5 milionu. Z nich však hlavní město nevyčerpalo téměř 121 milionů, z nichž pak bylo převedeno 50,9 milionu do následujícího roku.

Město dostává prostředky zálohově a použít je může pouze pro schválené účely. Pokud z celkové sumy část peněz nevyčerpá, nemá na ně automaticky nárok. Do každého projektu financovaného prostřednictvím Fondu musí rovněž vložit 5 až 15 procent vlastních prostředků. Smlouvu se SFDI musí také schválit ještě magistrátní zastupitelé.

OBRAZEM: Pařížská v hibernaci. Ulici luxusních butiků chybí cizinci

Praha je blíž vlastní bioplynové stanici, biometan by mohla vyrábět už za tři roky

Autor: mk, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!