Stát si sníží penále. Firmy dostanou za zabavené peníze méně | E15.cz

Stát si sníží penále. Firmy dostanou za zabavené peníze méně

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí chce, aby roční úroky vyplácené firmám za jejich peníze neoprávněně zadržené zajišťovacími příkazy výrazně klesly. V novele daňového řádu navrhuje snížení úroků ze současných 32 procent na deset procent. Podnikatelé to kritizují.

Trojnásobně nižší mají být napříště úroky vyplácené firmám za jejich finanční prostředky neoprávněně zadržené státem zajišťovacími příkazy. S poklesem ze současných dvaatřiceti na deset procent ročně počítá návrh novely daňového řádu ministerstva financí, který kritizují podnikatelská sdružení. Naopak pozitivní změnou by mělo být dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty.

Podle úřadu Aleny Schillerové (ANO) je třeba, aby klesly všechny reparační úroky a jejich výše odpovídala standardní „ceně peněz“ podle občanského zákoníku. Kodex úrokovou míru stanovuje součtem základní neboli repo sazby s osmi procentními body za rok, což nyní vychází právě na deset procent. 

„Novela se snaží provést komplexní revizi úroků, která je krokem ke spravedlivějšímu, jednoduššímu a přehlednějšímu daňovému systému,“ uvedla Anna Fuksová z tiskového oddělení ministerstva.

Pokud však škoda způsobená nezákonnými zajišťovacími příkazy nebo jinými rozhodnutími správce daně přesáhne standardní „cenu peněz“ v podobě desetiprocentního úroku, budou se moci postižené subjekty i nadále domáhat adekvátní náhrady. „Nepůjde ale o paušální náhradu. Bude se posuzovat každý konkrétní případ,“ dodala Fuksová

Někteří podnikatelé jsou přesvědčeni, že stát na ně chystá další bič. „V soudních přích o nezákonné exekuce majetku je soukromý sektor proti Finanční správě čím dál úspěšnější. To bude skutečný důvod návrhu,“ míní Radomil Bábek ze spolku Podnikatelské odbory.  

Nejznámější je případ opavské společnosti FAU, která kvůli postupu úřadů skončila v konkurzu. Minulý měsíc podle serveru Neovlivní.cz uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutím Finanční správy a celníků. Pátou žalobu soud zamítl s tím, že se má domáhat svých požadavků přímo na Celní správě.

Za klíčovou změnu, kterou novela přinese, považuje ministerstvo zavedení zálohy na daňový odpočet. Umožnit má dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na DPH. „Pro plátce daně, u kterých se prověřuje pouze část nadměrného odpočtu, bude znamenat zlepšení jejich cash-flow a zároveň zvýší jejich právní i podnikatelskou jistotu,“ podotkla Fuksová s tím, že jde o úpravu, po níž podnikatelská i odborná veřejnost volá už několik let.

Jiří Žežulka z poradenské skupiny Apogeo připomněl, že nový institut zálohy vychází z nedávného nálezu Ústavního soudu. „Navrhovaná úprava by měla zamezit situaci, kdy správce daně zadržuje daňovému subjektu nadměrný odpočet v celé výši, přestože má pochybnosti jen o jeho části,“ řekl.

Co má změnit novela daňového řádu

- Úprava zruší pětidenní bezsankční období za pozdní podání daňových přiznání. Návrh novely však předpokládá, že pokuta za opožděné podání nevznikne, pokud nově nedosáhne pět set korun. Současný limit je dvě stě korun. Ministerstvo financí tak vyhovělo Svazu průmyslu a dopravy a Asociaci malých a středních podniků.

- Návrh novely počítá s komplexní revizi všech reparačních úroků, tedy i těch hrazených správcem daně. Daňoví dlužníci by úpravou měli ušetřit na úrocích z prodlení šest procent ročně.

- Změna daňového řádu předpokládá dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty. Zvýší se však současná třicetidenní lhůta pro vyplacení odpočtů o patnáct dnů.

- Stát zavede online finanční úřad, tedy portál Moje daně. Má umožnit řešení daňové problematiky z domova nebo kanceláře.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video