Státní úřady nakoupí IT systémy za více než miliardu | E15.cz

Státní úřady nakoupí IT systémy za více než miliardu

Pavel Otto

Ministerstva práce, zahraničí, financí a spravedlnosti utratí za informační systémy i samotné počítače přes 1,2 miliardy korun. Některé zakázky se mají dokončit už letos nebo napřesrok, další jsou rozloženy do čtyř let. Vyplývá to z dostupných údajů dotyčných rezortů a úřadu vlády. Zakázky už dostala na stůl vláda, ještě je povinně posoudí odbor eGovernmentu ministerstva vnitra.

Zdaleka nejvíce připadá na rezort práce a sociálních věcí, respektive Českou správu sociálního zabezpečení. Ta bude například do přechodného provozu zastaralého systému pro výplatu dávek investovat 600 milionů, což kritizuje opozice. 

„Na ministerstvu práce a sociálních věcí jsou informační systémy dlouhodobý problém. Část se daří předělávat až na dvě agendy - dávky a zaměstnanost,“ řekl vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla s tím, že připravuje kompetenční centrum, které bude státní správě pomáhat.

Úřad Jany Maláčové (ČSSD) hledá nového dodavatele systému na vyplácení dávek, který by nahradil firmu OKsystem, už od roku 2014. „Smlouvu se stávajícím dodavatelem můžeme ještě jednou prodloužit o pět měsíců do května 2021,“ uvedla ministryně.

Maláčová odhadla, že spuštění nového systému, který úřad mezitím vysoutěží, je reálné na přelomu let 2022 a 2023. V rok a půl dlouhém mezidobí má být udržován současný systém. „V otevřeném výběrovém řízení najdeme firmu, která bude v tomto mezičase provozovat a rozvíjet stávající OKaplikace,“ dodala.

Tendr kvůli koronaviru nabral několikaměsíční skluz, ministerstvo ho vypsalo až v červenci. „Epidemie zastínila řadu IT zakázek,“ podotkl Dzurilla.

Vleklé potíže kritizují Piráti. „Kvůli špatně nastaveným smlouvám, které prakticky znamenají závislost na jednom dodavateli, stát zbytečně plýtvá penězi daňových poplatníků,“ míní předseda sněmovního podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Česká správa sociálního zabezpečení nakoupí za 210 milionů korun licence k současným produktům od Microsoftu. Na čtyřletou rámcovou dohodu s dodavatelem úprav a rozvoje elektronické spisové služby vynaloží až 91 milionů.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!