Úpravu odměn zdravotníků pro příští rok stihneme, tvrdí Válek. Lékaři mají pochybnosti
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří, že se zákon o odměňování zdravotníků stihne schválit tak, aby platil od roku 2025. Lékaři mají pochybnosti, protože shoda nad jeho parametry zatím není a v plánu je ještě další schůzka. Obě strany to řekly po dnešním jednání ve Sněmovně. Uzákonění minimálního platu lékařů na 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy je součástí dohody z loňského prosince, která odvrátila protesty lékařů.
„Ve smlouvě jsem slíbil, že zákon o odměňování zdravotníků připravím a předložím,“ řekl po schůzce Válek. O znění zákona se jedná už devět měsíců. Druhý návrh ministerstvo zdravotnictví (MZd) lékařům poslalo den před schůzkou, dnes padly požadavky na jeho další změny. „Mladí lékaři přišli s návrhy změn nastavení platových tabulek (...) a oslabení významu věku lékaře vzhledem k výši platu,“ doplnil ministr.
Podle viceprezidenta České lékařské komory Jana Přády nejde o nové požadavky mladých lékařů, ale o snahu o kompromis. Mladí lékaři po atestaci by měli mít podle něj výraznější nárůst platů s tím, že získají více odpovědnosti, ministerstvo navrhovalo pozvolnější nárůst s věkem a praxí. Znovu se nad návrhem sejdou v polovině října.
„Požadavky, které odborový svaz a komora přináší, jsou řádově vyšší, než co systém veřejného zdravotního pojištění umožňuje, a tyto požadavky nejsme schopni naplnit, proto hledáme nějaký kompromis,“ uvedl náměstek ministra Václav Pláteník (KDU-ČSL). Podle Přády je problém v tom, že MZd odmítá do systému přidat další peníze.
Protest lékařů odložily povodně
Odborové kluby sdružující lékaře a zdravotníky a Česká lékařská komora (ČLK) v září oznámily, že kvůli nesplnění všech podmínek dohody budou lékaři opět podávat výpovědi z přesčasové práce. Kvůli povodním protest odložily nejméně na konec roku. Loni podalo výpovědi z přesčasové práce asi 6000 lékařů, v nemocnicích jich pracuje přes 22.000. Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel očekává, že podpora nových protestů bude ještě větší.
Loňské protesty byly vyvolané zejména tím, že mělo dojít ke změně zákoníku práce, která by umožnila lékařům sloužit dobrovolně více než 800 hodin přesčasů za rok. To zejména mladí lékaři odmítali. Změnu se nakonec podařilo odvrátit, zákon naopak zlegalizoval 24hodinové směny.