V Praze se znovu stavějí protipovodňové bariéry

Pracovníci Povodí Vltavy preventivně uzavřeli 25. června protipovodňová vrata v Praze na Čertovce. Důvodem je opět velké množství srážek, které začaly zvedat hladiny řek.

Pracovníci Povodí Vltavy preventivně uzavřeli 25. června protipovodňová vrata v Praze na Čertovce. Důvodem je opět velké množství srážek, které začaly zvedat hladiny řek.

Vytrvalé deště opět zvedají hladiny českých a tentokrát i moravských řek. Na několika místěch už řeky dosáhly třetího povodňového stupně, ohrožený je Jihočeský, Jihomoravský, Pardubický a Středočeský kraj a kraj Vysočina. Některé toky již začaly opadat.

Z prvního na druhý povodňový stupeň se ráno dostala například hladina Nežárky, na dalších pěti tocích platí zatím nejnižší stupeň - bdělost. Překročení třetího stupně povodňové aktivity hydrologové očekávají v povodí Nežárky, Lužnice a Malše. Na jihu Čech dnes podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude zataženo, hlavně na východě kraje bude vydatně pršet.

Prvního povodňového stupně dosahují i toky na jižní Moravě. Rychle rostě hlavně průtok v Dyji, ta by mohla nad Vranovskou přehradou dosáhnout třetího povodňového stupně. Nejohroženějším místem v kraji je tedy zřejmě Podhradí na Znojemsku.

Vytrvalé deště zvedly hladiny řek i ve Středočeském kraji. První stupeň povodňové aktivity zatím platí na Doubravě ve Žlebech, Želivce v Souticích, Sázavě v Kácově a Blanici v Louňovicích po Blaníkem. V kraji se rozvodňují i další menší toky.

Sledovali jsme ONLINE

22:23Stav ohrožení v Libereckém kraji odvolali na Smědé v Předláncích

Ve Višňové-Předláncích na Frýdlantsku klesla dnes večer hladina řeky Smědá pod třetí povodňový stupeň. Stav ohrožení tak zůstává v Libereckém kraji už jen na potoce ve Stružnici na Českolipsku. Na dalších dvou řekách platí tzv. bdělost. Od pondělního rána do dnešního večera spadlo na některých místech přes 120 milimetrů srážek, nejvíc v Jizerských horách. Vyplývá to z informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Jizerských horách.

20:54Ohrožení hlásí Sázava u H. Brodu, platí i na Doubravě v Bílku

Třetí stupeň povodňové aktivity, znamenající ohrožení, začal před 18:00 platit na řece Sázavě v Pohledských Dvořácích u Havlíčkova Brodu. Od dnešního poledne tam hladina řeky stoupla o víc než 40 centimetrů. Ohrožení platí na Vysočině také na řece Doubravě v Bílku na Havlíčkobrodsku a v Dobroníně na Jihlavsku. Na deseti místech v kraji je druhý stupeň vyžadující pohotovost. Na dalších 11 místech je nutná bdělost, odpovídající prvnímu stupni.

20:35Jízdu po dálnici D1 zkomplikoval spadlý strom Provoz na 108. kilometru dálnice D1 u Větrného Jeníkova ve směru na Brno komplikuje spadlý strom. Provoz je sveden do jednoho pruhu. Uzavírka potrvá zhruba do 21:00. Nyní řidiči projedou jedním pruhem, silničáři se snaží strom odstranit. Za posledních 24 hodin spadlo na území Kraje Vysočina místy i více než 70 milimetrů srážek, dalších deset až 40 milimetrů spadne podle předpovědi ČHMÚ do středečního rána.

19:49Kvůli záplavám je uzavřeno 17 silnic, nejvíce na východě Čech

V souvislosti s vytrvalými dešti, které Česko trápí už druhý den, byla zaplaveno několik silnic. Dnes kolem večer bylo neprůjezdných 17 komunikací, zejména silnic druhé a třetí třídy. Nejvíce uzavřených úseků je na východě Čech, kde řidiči neprojedou čtyři silnice v Pardubickém a dvě v Královéhradeckém kraji. Problémy jsou i na železnici, na Vysočině najel vlak do stromu, který zřejmě kvůli podmáčené půdě spadl na trať.

18:28V moravských řekách dál stoupá voda

Vytrvalý déšť zvyšuje hladiny řek na jižní Moravě. Na odtoku z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku a na řece Jihlavě v Ivančicích platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Vyhlášen byl již i na řece Svratce ve Veverské Bítýšce a na odtoku z Brněnské přehrady.

18:05Stav ohrožení platí v Libereckém kraji na Smědé v Předláncích

Intenzivní deště zvedly hladiny řek v Libereckém kraji. Srážky už sice nejsou tak vydatné a někde již neprší, stav ohrožení ale zůstává na Smědé v Předláncích a na dalších třech řekách mají bdělost. Od pondělního rána do dnešního podvečera spadlo na některých místech přes 120 milimetrů srážek, nejvíc v Jizerských horách.

17:35Praha staví protipovodňové bariéry

Hladina Vltavy v Praze stoupá. Ve středu ráno by Prahou mělo protékat 600 metrů krychlových. Po jednání povodňové komise to uvedl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). V Praze již platí první povodňový stupeň podle stupnice Českého hydrometeorologického ústavu.

17:04Nežářka a Lužnice dosáhnou třetího povodňového stupně

Zatímco nyní je Lužnice na prvním povodňovém stupni a Nežárka na druhém, obě řeky by v následujících hodinách měly dosáhnout třetího povodňového stupně, předpovídají hydrologové.

16:38Svratka v Brně dosáhla druhého povodňového stupně

Do Brna dorazila velká voda. Hladina Svratky v moravské metropoli dosáhla 190 centimetrů. V Brně je zatopený například Cejl.

16:31Horní Labe kleslo na první povodňový stupeň

Labe v Krkonoších, které dopoledne dosahovalo třetího povodňového stupně, po třetí hodině kleslo na první povodňový stupeň a voda nadále opadává. Metorologové ovšem předpovídají, že silné deště, které nyní panují na většině území, se budou přesouvat k severu Čech.

15:12Deště na Liberecku ustávají

Intenzivní deště zvedly hladiny řek v Libereckém kraji. Stav ohrožení platí na Smědé v Předláncích, Jizera v Jablonci nad Jizerou klesla ve 14:30 na druhý povodňový stupeň. Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a Lužická Nisa v Liberci jsou na prvním povodňovém stupni. Za posledních 24 hodin spadlo na některých místech přes 100 milimetrů srážek, nejvíc v Jizerských horách. Situace se ale po poledni zklidnila a srážky na většině míst ustávají.

14:13K vzedmutému Labi se na severu Čech přidávají další řeky

Kromě horního Labe, kde už řeka dosahuje třetího stupně, se v severních Čechách zvedají i hladiny na jiných tocích. První stupně po poledni platily na Úpě ve Zlíči, Stěnavě v Meziměstí na Náchodsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku. Hladina Labe se zvedá i dále po proudu, první stupeň hlásí přehrada Les Království.

Vodohospodáři začali postupně zvyšovat odtok z přehrady Les Království, která je nad Dvorem Králové. „Předpokládáme, že hodnota neškodného průtoku pod vodním dílem Les Království nebude překročena,“ uvedl šéf dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

13:49Kvůli záplavám jsou uzavřené silnice na Pardubicku a Chrudimsku

Rozvodněné potoky, řeky a přívalové deště dnes uzavřely několik úseků silnic v Pardubickém kraji. Na Pardubicku jsou kvůli záplavám neprůjezdné úseky Dolní Roveň - Vysoká u Holic, Dašice - Dolní Roveň, Komárov - Horní Ředice, Opatovice nad Labem Vysoká nad Labem a ulice Jasenská v Přelouči. Uzavřen je železniční podjezd Opočno na silnici III/30520, vozovku do půl metru zaplavila řeka Loučná. Projet se nedá ani úsek z Dříteče přes Zástavu do Újezda u Sezemic. Očekává se také uzávěra silnice z Horní Rovně do Ostřetína a z Bukoviny na hranice okresu Hradec Králové.

Na Chrudimsku byla kvůli rozvodněné Novohradce přehrazena pomocí protipovodňových vaků silnice mezi Vejvanovicemi a Dvakačovicemi.

Uzavřená silnice ve Vejvanovicích na ChrudimskuUzavřená silnice ve Vejvanovicích na Chrudimsku|ctkUzavřená silnice ve Vejvanovicích na Chrudimsku

13:22Kvůli povodním je uzavřen hlavní tah na České Budějovice

Silnici I/3 z Tábora do Českých Budějovic zalil u obce Vitín potok Libochovka. Silnice byla krátce před 12 hodinou uzavřena.

Aktuální srážkový radar území ČRAktuální srážkový radar území ČR|CHMUAktuální srážkový radar území ČR

13:10V Praze opět vyrostou protipovodňové zábrany

Pražská Zbraslav ještě dnes znovu postaví mobilní protipovodňové zábrany. Ty vyrostou i v Divadelní ulici v centru města.

Pracovník zabezpečuje šlapadla na Vltavě v centru PrahyPracovník zabezpečuje šlapadla na Vltavě v centru Prahy|ctkPracovník zabezpečuje šlapadla na Vltavě v centru Prahy

13:04Horní toky Labe a Jizery dosáhly třetího povodňového stupně

Jizera u Jablonce nad Jizerou a Labe ve Vestřevě dosáhly během dopoledne třetího povodňového stupně. Hladina se na obou tocích zvedla o více než půl metru během tří hodin. Od rána platí třetí stupeň na výtoku z Labské přehrady v Krkonoších.

12:44Sázava ohrožuje historický most v Ronově

S ochranou opravovaného historického mostu v Ronově u Přibyslavi pomáhají hasiči. Hodinu před polednem začali odstraňovat dřevěné bednění středního oblouku, aby uvolnili průtok. Hladina řeky Sázavy se v té době dostávala ke třetímu stupni povodňové aktivity. Most pocházející asi z 16. století patří mezi desítku nejstarších v zemi. Od loňska je v havarijním stavu. Kvůli opravám, které začaly zjara, je napůl rozebraný. Starosta Přibyslavi Jan Štefáček uvedl, že most zatím velkou vodou poškozen nebyl a měl by jí odolat.

12:27Bendl: Vltavská kaskáda má dostatečné rezervy

Vltavská kaskáda má v současné době podle ministra zemědělství v demisi Petra Bendla dostatečnou retenční schopnost zadržet vodu tak, aby mohly odtéct problematické řeky zejména Sázava. Tam se nicméně očekává vzestup vodní hladiny. „Zároveň počítáme s tím, že vltavská kaskáda, protože se srážky postupně přesouvají na sever ČR, a větší problémy se čekají právě na Labi, by mohla v tomto ohledu pomoct Labi,“ uvedl Bendl.

12:04Na Smědé na Liberecku vyhlásili stav ohrožení

Intenzivní deště rychle zvedají hladiny řek v Libereckém kraji. Na Smědé v Předláncích vyhlásili dnes po 10:00 stav ohrožení, když hladina přesáhla úroveň dvou metrů a dál rychle stoupá. Druhý povodňový stupeň platí na Jizeře v Jablonci nad Jizerou a na Smědé v Bílém Potoce. Lužická Nisa v Liberci a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem jsou na prvním povodňovém stupni. Za posledních 24 hodin napršelo v kraji místy 95 milimetrů srážek.

12:01Na východě Čech a jihu Moravy hrozí extrémní riziko záplav

Ve východní polovině Čech a na jihu Moravy bude podle meteorologů až do čtvrtka extrémní riziko záplav. Novou výstrahu před povodněmi dnes vydal Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha před extrémním nebezpečím povodní platí pro většinu Jihočeského a Jihomoravského kraje, východní polovinu Středočeského, Děčínsko v Ústeckém kraji a celý kraj Pardubický, Královéhradecký, Liberecký a Vysočinu. Také pro Prahu ústav vyhlásil výstrahu, ale jen na nízkém stupni nebezpečí. Výstrahy pro zmíněné regiony platí až do čtvrtečních 15:00.

Obec Luže na Chrudimsku ohrožuje řeka NovohradkaObec Luže na Chrudimsku ohrožuje řeka Novohradka|ctkObec Luže na Chrudimsku ohrožuje řeka Novohradka

11:54Menší řeky v Ústeckém kraji stoupají

Hladiny řek v Ústeckém kraji po vydatných deštích stoupají. Mandava ve Varnsdorfu se dostala na 1. stupeň povodňové aktivity, blíží se k němu i Flájský potok v Českém Jiřetíně. Na vzestupu je i Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí či Kamenice ve Hřensku.

11:51Pršet bude do středy

V Česku bude vydatně pršet až do středy, přičemž déšť se bude postupně přesouvat na sever republiky. Vzhledem k očekávaným srážkám řeky v oblasti Českomoravské vrchoviny a na severu Čech dosáhnou nejvyššího povodňového stupně, sdělil dnes po zasedání Ústřední povodňové komise ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Podle něj komise proto mimo jiné doporučila vládě, aby prodloužila své nařízení o povolání vojáků k záchranným a pracím o dva týdny do poloviny července.

10:49Velká voda zasáhla památník Ležáky

Už podruhé od rekonstrukce v roce 2008 zaplavila voda památník v Ležákách na Chrudimsku. Záplava zřejmě zanechá velké škody na porostu a některých budovách v areálu, odhadují správci památníku. Většina areálu je ale položena mimo dosah velké vody.

Zaplavený památník v LežákáchZaplavený památník v Ležákách|ctkZatopený památník v Ležákách

10:41V Praze se opět uzavřou náplavky

Praha očekává první stupeň povodňové aktivity. Město opět uzavře náplavky podél Vltavy a protipovodňová vrata na Čertovce.

10:33Labe pod Labskou přehradou na třetím povodňovém stupni

Labe pod přehradou Labská u Špindlerova Mlýna dosáhlo třetího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to podle údajů Povodí Labe z měření v 10:00.

10:29Sázava u Žďáru dosáhla druhého povodňového stupně

Hladina řeky Sázavy na jejím horním toku rychle roste. Zatímco včera večer nedosahovala ani prvního povodňového stupně, během noci a rána vystoupala hladina až na druhý stupeň.

10:25Dvě řeky v Pardubickém kraji dosáhly třetího povodňového stupně

Vytrvalý déšť zvýšil hladiny řek v Pardubickém kraji. Doubrava v Pařížově a Novohradka v Luži dosáhly časně ráno třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení. Kvůli Novohradce na Chrudimsku vydali meteorologové výstrahu před extrémním nebezpečím záplav. Rychle se zvedají i další řeky, vyplývá z informací státního podniku Povodí Labe.

Nejnižší, první stupeň povodňové aktivity, platí na Chrudimce v Hamrech, Přemilově a Padrtech. Rychlé zvyšování hladiny zaznamenali vodohospodáři také na Novohradce v Úhřeticích, kde byl dosažen druhý povodňový stupeň, a na Labi v Přelouči. První stupeň platí také na Krounce v Otradově, rychle stoupá potok Ležák v Zaječicích. Potok Ředička také ohrožuje asi 20 domů v Horních Ředicích na Pardubicku.