Vítr aktuálně - problémy přetrvávají, lidé zůstávají bez proudu | e15.cz

Vichr dál dělá problémy, bez elektřiny zůstávají desítky tisíc domovů

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bez dodávek elektřiny je kvůli silnému větru přibližně 42 tisíc českých domácností. V síti distribuční společnosti ČEZ je to přes 23 tisíc odběratelů, společnost E.On má bez proudu 19 tisíc míst. Nejvíce poruch je v jižních Čechách a Libereckém kraji. Společnosti předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti ještě dnes.

ČEZ v 10:00 evidoval 129 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny přes 23.000 odběrných míst. "Během rána a dopoledne přibylo kolem čtyř desítek nových poruch na vedení vysokého napětí, příčinou byl silný vítr i nalomené stromy, které popadaly až dnes do vedení," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Situace se přesto uklidňuje. Kolem 06:00 ČEZ evidoval 37 tisíc domácností bez proudu.

Ve středních Čechách zbývá technikům ČEZ připojit 3800 odběratelů. V Královéhradeckém kraji je bez proudu 5000 a v Plzeňském kraji 2000 přípojek. "Nejvíce odběratelů bez elektřiny je aktuálně v Libereckém kraji. Zde pracujeme na obnovení dodávky 6300 odběratelům," uvedla dopoledne za E.On Božena Herodesová.

Kvůli vysokému množství poruch trvá kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil ve vybraných okresech pěti krajů. "Předpoklad odvolání kalamitního stavu je v odpoledních hodinách," dodala mluvčí ČEZ.

Distributor E.On měl dopoledne 19 tisíc poruch. Polovina připadla na Táborsko, Jindřichohradecko a Českokrumlovsko. Na jihu Moravy, konkrétně na Hodonínsku, Znojemsku a Břeclavsku, bylo bez elektřiny 4500 domácností a nové poruchy přibyly na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. "Věříme, že se číslo během dne sníží nebo úplně vynuluje, předpověď počasí ale není moc příznivá," uvedla Herodesová.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí. Na řadě míst způsobil výpadky proudu a zkomplikoval dopravu. Podle meteorologů večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video