Vítr aktuálně - problémy přetrvávají, lidé zůstávají bez proudu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vichr dál dělá problémy, bez elektřiny zůstávají desítky tisíc domovů

ČTK, vaj

Bez dodávek elektřiny je kvůli silnému větru přibližně 42 tisíc českých domácností. V síti distribuční společnosti ČEZ je to přes 23 tisíc odběratelů, společnost E.On má bez proudu 19 tisíc míst. Nejvíce poruch je v jižních Čechách a Libereckém kraji. Společnosti předpokládají, že většinu zákazníků připojí zpět k síti ještě dnes.

ČEZ v 10:00 evidoval 129 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny přes 23.000 odběrných míst. "Během rána a dopoledne přibylo kolem čtyř desítek nových poruch na vedení vysokého napětí, příčinou byl silný vítr i nalomené stromy, které popadaly až dnes do vedení," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Situace se přesto uklidňuje. Kolem 06:00 ČEZ evidoval 37 tisíc domácností bez proudu.

Ve středních Čechách zbývá technikům ČEZ připojit 3800 odběratelů. V Královéhradeckém kraji je bez proudu 5000 a v Plzeňském kraji 2000 přípojek. "Nejvíce odběratelů bez elektřiny je aktuálně v Libereckém kraji. Zde pracujeme na obnovení dodávky 6300 odběratelům," uvedla dopoledne za E.On Božena Herodesová.

OBRAZEM: Českem se prohnala bouře Sabine. První odhady hovoří o škodách ve výši desítek milionů

Kvůli vysokému množství poruch trvá kalamitní stav, který ČEZ vyhlásil ve vybraných okresech pěti krajů. "Předpoklad odvolání kalamitního stavu je v odpoledních hodinách," dodala mluvčí ČEZ.

Distributor E.On měl dopoledne 19 tisíc poruch. Polovina připadla na Táborsko, Jindřichohradecko a Českokrumlovsko. Na jihu Moravy, konkrétně na Hodonínsku, Znojemsku a Břeclavsku, bylo bez elektřiny 4500 domácností a nové poruchy přibyly na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. "Věříme, že se číslo během dne sníží nebo úplně vynuluje, předpověď počasí ale není moc příznivá," uvedla Herodesová.

Silný vítr zasáhl Česko v noci na pondělí. Na řadě míst způsobil výpadky proudu a zkomplikoval dopravu. Podle meteorologů večer a v noci na středu vítr sice zeslábne, ve středu ale opět zesílí a v nárazech bude mít rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách i více.

Zápisník Štěpána Brunera: S větrem o závod
Zákaz pití v kokpitu. Rozlité nápoje v Airbusu A350 vypínají motory

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!