Vietnamci odmítají Babišův výrok o neplatičích daní. Mám to z celní správy, brání se ministr | E15.cz

Vietnamci odmítají Babišův výrok o neplatičích daní. Mám to z celní správy, brání se ministr

Vietnamci odmítají Babišův výrok o neplatičích daní. Mám to z celní správy, brání se ministr
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka, Mladá fronta

ČTK

Česko-vietnamská společnost žádá omluvu od ministra financí Andreje Babiše (ANO) za výrok o tom, že vietnamští provozovatelé prodejen s potravinami „jak známo, neplatí daně“. Předseda společnosti Marcel Winter uvedl, že jde o nepřípustné zevšeobecnění a naprostá většina vietnamských podnikatelů daně řádně platí. Babiš dnes uvedl, že ve svém výroku vycházel ze zkušeností finanční a celní správy.

Babiš zmínil vietnamské prodejce při čtvrtečních sněmovních interpelacích, kdy na otázky poslanců opoziční ODS obhajoval zavedení elektronické evidence tržeb. „Žádných živnostníků se to vlastně netýká. Proč mluvíte o živnostnících? Jedná se o restaurace a maloobchod. Mimochodem o kamenné obchody. Také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně,“ řekl podle stenozáznamu ministr financí.

Winter naopak tvrdí, že většina Vietnamců v kamenných obchodech má už dlouho moderní elektronické pokladny. „Ne každý Vietnamec je pěstitel marihuany, výrobce nebo prodejce drog či neplatič daní. Naprostá většina Vietnamců zde žijících nemá s drogami vůbec nic společného a také naprostá většina vietnamských podnikatelů řádně státu platí daně,“ uvedl.

Babiš dnes odkázal na informace od finanční a celní správy. „Na základě zkušenosti finanční správy a celní správy i dopisů jiných podnikatelů samozřejmě občas tato komunita má takovou nálepku,“ řekl České televizi. Dodal, že uvítá setkání se zástupci vietnamské menšiny.

Máme nižší náklady, hájí se Vietnamci

O způsobu podnikání takzvaných večerek se debatovalo už v minulosti, zejména v době jejich expanze. „Naše výzkumy naznačují, že (vietnamští obchodníci) si nedělají problémy s jakýmikoliv odvody a povinnostmi vůči státu, což si české subjekty nechtějí a ani nemohou dovolit,“ řekl v listopadu 2011 tehdejší prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Vietnamští obchodníci zase poukazují na nižší náklady, díky nimž mohou působit i v místech s malými tržbami. Večerky zpravidla provozují manželské páry, kdy muž zajišťuje zásobování a žena zboží prodává.

Daně prý neplatí ani restaurace

Babiš vedle večerek mluvil ve čtvrtek také o větší části restaurací. „Ze všech restaurací v této zemi jsme dostali 1,6 miliardy korun korun na dani… Takže místo toho, abychom dostali deset nebo 11 miliard, tak jsme dostali 1,6 od těch poctivých,“ uvedl.

ODS patří k tvrdým kritikům elektronické evidence tržeb, která podle vlády bude bránit daňovým únikům. Občanští demokraté označují systém za návrat do socialismu a ve Sněmovně chtějí schvalování příslušného návrhu zákona zablokovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!