Vláda ustoupila kritice a zastaví EET. Živnostníci si oddychnou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vláda ustoupila kritice a zastaví EET. Statisíce živnostníků včetně lékařů si oddychnou

Nguyen Thuong LyPavel Otto

Po dobu trvání nouzového stavu a v následujících třech měsících vláda úplně zastaví elektronickou evidenci tržeb (EET). Nebude tak od začátku května spuštěna ani třetí a čtvrtá vlna EET, která se měla dotknout 300 tisíc drobných podnikatelů včetně praktických lékařů nebo nuceně uzavřených provozoven. Ministři se na opatření jednomyslně shodli. Novelu zákona o on-line evidenci tržeb, která to umožní, projedná v úterý Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání.     

„S ohledem na další vývoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů,“ zdůvodnilo návrh ministerstvo financí.

Šéfka rezortu Alena Schillerová (ANO) přitom ještě minulý týden tvrdila, že pozastavení EET není možné. K odkladu ji vyzval rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny, a to nejen jeho členové z opozičních stran, ale i z koaliční ČSSD.

Kabinet schválil i takzvaný druhý liberační balíček Schillerové, který promíjí červnové zálohy na daň z příjmů fyzickým i právnickým osobám. Firmy budou moci také umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně a stát jim plošně promine pokuty za pozdě podaná daňová přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo úhradu daně.

Vláda nechce odklad EET pro lékaře. Stát si má polepšit o dvě miliardy

Poslanci mají na úterním programu i další sledovaný bod. Jde o rozšíření ošetřovného pro rodiče, kteří musejí být kvůli zavřeným školám doma s dětmi. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby ošetřovné platilo místo dosavadních devíti dní po celou dobu uzavření škol.

Na dávku ve výši 60 procent mzdy mají mít nárok rodiče s dětmi do 13 let. Příspěvek budou moci pobírat za stejných podmínek i živnostníci, kteří podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) dostanou 424 korun na den.

„Jako vláda se musíme postarat především o to, aby se lidé neocitli v existenčních problémech. To se týká zaměstnanců i OSVČ,“ řekla Maláčová. Delší ošetřovné se dotkne asi 190 tisíc lidí a výdaje mají dosáhnout až 2,7 miliardy korun. Opoziční poslanci chtějí ošetřovné ještě více rozšířit. Občanští demokraté a TOP 09 navrhnou zvýšení dávky na 80 procent příjmu. „Musíme být solidární k lidem, pro které se stane ošetřovné jedinou formou mzdy,“ řekla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Lidovci chtějí ošetřovné stoprocentní. „Rodičům také neklesnou příjmy za měsíc o 40 procent, je potřeba jim finančně pomoci,“ řekl jejich předseda Marian Jurečka.

Miliardáři pomáhají. Firmy přivezly do Česka první balíky pomůcek proti koronaviru

Fed přidává další rázné stimuly, spouští neomezené nákupy dluhopisů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!