Vrak letounu Hawker Hurricane bude použit při stavbě nového kusu | e15.cz

Vrak letounu Hawker Hurricane bude použit při stavbě nového kusu, uvedl jeho majitel Lukačovič

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Trosky historického stíhacího letounu Hawker Hurricane, který se v neděli zřítil při leteckém dni v Chebu, by se měly využít při stavbě nového letounu. Na twitteru to uvedl podnikatel a majitel letadla Ivo Lukačovič. Vrak, který už prozkoumali vyšetřovatelé z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, je nyní v policejním depozitu.

Letadlo Hawker Hurricane Mk.IV. byl poslední stroj tohoto typu na světě schopný létat. Za druhé světové války létal pro britskou Royal Air Force (RAF) a mezi jeho piloty byli i českoslovenští vojáci. Loni Lukačovič přivezl vzácný stroj na letiště v Točné u Prahy, které také vlastní.

Lukačovič napsal, že vrak Hawker Hurricane je majetkem Leteckého muzea Točná a má značnou historickou hodnotu. „Pokusíme se použít, co se dá, při stavbě nového letounu. Vrak je nyní uložen u Policie ČR a je to na ní, aby zabránila jeho rozkradeni sběrateli,“ uvedl podnikatel.

Pádu letadla, při němž zemřel pilot, podle dosavadního zjištění odborníků nenasvědčuje technická porucha. U letounu se nenalezlo záznamové zařízení, které by vyšetřovatelům usnadnilo pátrání, uvedl server iROZHLAS.cz.

„Po prvotním ohledání můžeme říct, že letadlo bylo letuschopné. Nedošlo k tomu, že by se rozpadlo za letu nebo nějaká významná část se od něj oddělila,“ uvedl Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. „Ohledání řídicích prvků, které zatím proběhlo, nepotvrdilo žádnou závadu, která by byla na řízení letadla,“ dodal.

Vyšetřovatelé provedli ohledání nehody a trosky letounu z druhé světové války v pondělí uložili do policejní úschovy. V nejbližší době experti na letecké nehody prozkoumají jednotlivé části stroje, aby vyloučili technickou příčinu pádu letadla. K hledání příčin pomohou odborníkům také výpovědi svědků. Klíčové jsou podle Bejdáka amatérské i profesionální záznamy tragického letu.

Zjištění příčiny by mohlo napomoci nahrávací zařízení v letadle, vyšetřovatelé ale takzvanou černou skříňku nenašli. „Letoun nebyl pravděpodobně vybaven žádným zařízením. Takže o to bude složitější příčinu popsat,“ uvedl Bejdák.

Další podklady k vyšetření podle serveru předloží majitel letounu, tedy Lukačovič. Vyšetřovatele bude zajímat dokumentace letadla, pilota nebo provádění údržby. Nehodu bude vyšetřovat komise, kterou v rámci Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod stanovil její ředitel Pavel Štrůbl, uvedl iROZHLAS.cz.

Historický letoun spadl v neděli odpoledne v chebské městské části Podhrad. Pilot zemřel, záchranáři na místě ošetřili jednu ženu s lehkým zraněním. Havárie se stala mimo areál letiště, po nehodě organizátoři akci předčasně ukončili.

Pád letadla Hawker Hurricane

Video se připravuje ...

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video