Zeman si váží rozhodnutí Válkové nekandidovat na post ombudsmanky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Zeman si váží rozhodnutí Válkové nekandidovat na post ombudsmanky

Zeman si váží rozhodnutí Válkové nekandidovat na post ombudsmanky
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: Blesk:Karel Kopáč

ČTK

Prezident Miloš Zeman si váží rozhodnutí poslankyně Heleny Válkové (ANO) nekandidovat na ombudsmanku. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz. Zmínil, že by mohl nominovat poslankyni ČSSD Kateřinu Valachovou. Předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček v České televizi poté řekl, že je připraven Valachovou Zemanovi navrhnout. Prezident v Blesku mimo jiné také uvedl, že v dubnu nepojede do Číny, potvrdil naopak svou účast na oslavách konce druhé světové války v květnu v Moskvě.

Válková byla v posledních dnech kritizována kvůli svému článku o ochranném dohledu z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Odmítnutí nominace ale Válková zdůvodnila jen svým někdejším členstvím v komunistické straně. Zeman problém nevidí v obsahu článku, ani v členství Válkové v KSČ. „Skutečným, pro mě významným důvodem, je to zlehčování role pana Urválka,“ řekl prezident.

Ke stažení nominace Válkové nevidí Zeman důvod, protože když ji sama odmítla, tak Sněmovna podle něj nemá o čem hlasovat. Zmínil, že by nyní mohl na ombudsmanku nominovat Valachovou. „Má spoustu energie a vzhledem k jejímu mládí jí nikdo nemůže vyčítat nějakou minulost v době normalizace,“ řekl prezident. Hamáček dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v ČT uvedl, že by Valachová byla vhodná kandidátka za ČSSD, kvalifikační i odborné předpoklady splňuje. Upozornil ale, že podle něj by se už nemohla zapojit do současné volby, pouze by se mohla stát kandidátkou pro případnou novou volbu, kdyby Sněmovna nového ombudsmana nyní nevybrala.

Celý rozhovor najdete na webu blesk.cz >>>

Bartoš se stal znovu předsedou Pirátů. Musíme se dostat do vlády, řekl

Zeman požádá Hamáčka, aby ho v dubnu zastoupil v Číně na summitu 17+1, tedy jednání Číny se zeměmi střední a východní Evropy. Jedním z důvodů, proč se prezident nezúčastní, jsou chybějící čínské investice v Česku. „Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál,“ řekl Zeman.

Při květnové návštěvě Ruska si chce Zeman stěžovat na pracovníka ruského ministerstva zahraničí, který loni koncem roku publikoval článek kritizující zavedení památného dne 21. srpna v Česku a žádal Prahu o udělání tlusté čáry za minulostí. Pokud si to ruská strana bude přát, je připraven hovořit i o plánovaném pomníku takzvaným vlasovcům v pražských Řeporyjích, kvůli němuž vyjádřila ruská diplomacie pobouření. Podle Zemana by se vlasovcům neměly stavět pomníky.

Írán a Spojené státy budou bojovat prostřednictvím spojeneckých, klientských skupin, říká politolog Čejka

Prezident zhodnotil také zabití íránského generála Kásema Solejmáního, podle něj to byla ze strany USA zpackaná akce, protože posílila podporu Íránců představitelům íránského režimu. Nevěří, že by akce USA vedla k obrovskému konfliktu, protože „na to Írán nemá“. Jedinou možností, kterou má, je podle něj uzavření Hormuzského průlivu, což by vedlo ke konfliktu menšího rozsahu.

Zeman míní, že by Česku mělo mít připraveno letadla na případnou evakuaci českých vojáků z Iráku. Podotkl, že na rozdíl od Afghánistánu by mu stažení z Iráku nevadilo, protože v zemi byl již takzvaný Islámský stát poražen. „Tam se mezi sebou rvou sunnité a šíité a zaplést se do tohoto konfliktu by nebylo úplně šťastné,“ dodal.

Drahý brexit. Odchod z Evropské unie už Británii přišel na desítky miliard liber

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!