ČNB vydala zlatou minci s motivy Olomouce. Patří do cyklu věnovanému českým městům

Zlatá mince ČNB v nominální hodnotě 5 tisíc korun

Zlatá mince ČNB v nominální hodnotě 5 tisíc korun Zdroj: Profimedia

Pryskyřivový odlitek a silikonová forma nové mince
Zlatá mince ČNB v nominální hodnotě 5 tisíc korun
Aleš Michl, guvernér ČNB, Karina Kubelková, členka bankovní rady ČNB, Miroslav Žbánek, primátor města Olomouce, Josef Nuzík, olomoucký arcibiskup, Jan Graubner, pražský arcibiskup
4
Fotogalerie

Česká národní banka vydala zlatou minci v nominální hodnotě 5000 korun s motivy historického jádra Olomouce. Nová mince z cyklu Městské památkové rezervace, jehož prostřednictvím ČNB postupně představuje vybraná města v České republice, je v prodeji od pondělí. Mince inspirovaná Olomoucí je sedmou v pořadí. Její podobu navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Při slavnostním představení nové zlaté mince to dnes v Olomouci řekl guvernér ČNB Aleš Michl.

Na zlaté minci jsou ztvárněny vybrané olomoucké stavby. Lícní stranu zdobí gotické klenby a fragment z radnice s orlojem, na rubu je Sloup Nejsvětější Trojice a zvonicová věž, kterou doplňuje půdorys a klenební žebroví kostela sv. Mořice. „Olomouc vyniká řadou cenných historických staveb v čele s morovým sloupem, který je na seznamu UNESCO. Budu rád, pokud naše zlatá mince pomůže do města přilákat další obdivovatele tohoto kulturního dědictví,“ uvedl Michl.

Nominální hodnota zlaté mince ale není totožná s prodejní cenou, která je výrazně vyšší a zohledňuje aktuální cenu zlata i náklady spojené s výrobou. Například v internetovém obchodě Mincer.cz je nyní k dostání za 34 570 korun. Emise mince s motivy Olomouce čítá 15 tisíc kusů. Z toho 5 tisíc je v běžném a 10 tisíc kusů ve špičkovém provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Mince jsou ze zlata o ryzosti 999,9. Váha mince je 15,55 gramu, její průměr činí 28 milimetrů.

Zlatá mince ČNB v nominální hodnotě 5 tisíc korunZlatá mince ČNB v nominální hodnotě 5 tisíc korun|Profimedia

Do soutěže na minci věnovanou Olomouci se přihlásilo 12 autorů s 20 návrhy, vítězná podoba z dílny akademického sochaře Fojtů byla vybrána loni na jaře. „K pamětním mincím přistupujeme jako k uměleckým dílům. Dbáme na to, abychom ke ztvárnění vybrali takový návrh, který nejlépe vystihuje zadané téma. Poté při výrobě hlídáme, aby nezanikly ani ty nejmenší detaily. Celkově trvá příprava emise mince déle než rok,“ řekla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Podle olomouckého primátora Miroslava Žbánka (ANO) je pro Olomouc velkou ctí, že se dostala mezi významná a historicky důležitá města, která se stala motivem pro zlaté mince z edice ČNB. Mince podle něj symbolizuje patriotismus lidí, kteří si ji koupí, i místních odborníků podílejících se na přípravě její výroby. „Věřím, že se bude dědit z pokolení na pokolení,“ podotkl Žbánek.

Městské památkové rezervace na zlatých mincích

Cyklus Městské památkové rezervace v letech 2021 až 2025 postupně pomocí zlatých mincí představuje deset historických měst v ČR. Minci už vedle Olomouce mají Cheb, Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž a Hradec Králové. Na podzim ČNB vydá zlatou minci s motivem Moravské Třebové a v roce 2025 cyklus doplní Štramberk a Tábor. Prohlédnout si je můžete na webu ČNB, kde zjistíte i detailní parametry jednotlivých emisí.

MotivDatum emiseAutor
Město Cheb25. 5. 2021Jiří Hanuš
Město Jihlava5. 10. 2021Luboš Charvát
Město Mikulov31. 5. 2022Zbyněk Fojtů
Město Litoměřice4. 10. 2022Lenka Nebeská
Město Kroměříž30. 5. 2023Karolína Kučerová
Město Hradec Králové3. 10. 2023Veronika Prokopová
Město Olomouc28. 5. 2024Zbyněk Fojtů
Město Moravská Třebová  
Město Štramberk  
Město Tábor