Mince ČNB věnovaná Hradci Králové má nominální hodnotu 5000 Kč | e15.cz

Nová zlatá pamětní mince České národní banky má nominální hodnotu pět tisíc korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou minci v nominální hodnotě 5000 korun věnovanou Hradci Králové. Prodejní cena mince je několikanásobně vyšší. Jde o šestou minci z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace, který ČNB začala vydávat v roce 2021. V prodeji je mince ode dneška, uvedli představitelé ČNB na prezentaci v hradeckém Muzeu východních Čech.

Autorem zlaté pětitisícikoruny věnované Hradci Králové je medailérka Věra Prokopová. Emise celkem čítá 15 tisíc mincí. Z toho 5300 je v běžném a 9700 mincí ve špičkovém provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Mince jsou ze zlata o ryzosti 999,9. Váha mince je 15,55 gramu, její průměr činí 28 milimetrů.

„Propojení městské památkové rezervace Hradce Králové a zlaté mince ČNB je symbolem, který spojuje dynamiku a prchlivost oběživa s pevnou stabilní krásou hradecké architektury a jejího uměleckého zpracování,“ řekla primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub).

Guvernér ČNB Aleš Michl připomněl působení významných architektů v Hradci Králové. „Právem má (Hradec Králové) své místo jak v učebnicích architektury, tak mezi zlatými mincemi ČNB,“ uvedl.

Zlatá pamětní mince v nominální hodnotě 5000 korun věnovaná Hradci KrálovéAutor: čtk

Prodejní cena mince je mnohem vyšší

Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou. Prodejní cena je výrazně vyšší, zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Například Česká mincovna avizuje na svém webu prodej mince ve standardním provedení za 25 890 korun a v takzvaném provedení proof za 26 290 korun.

Lícní strana mince ztvárňuje interiér schodiště Bono Publico, do kterého jsou zakomponována heraldická zvířata z velkého státního znaku. Empírová památka schodiště je vyobrazena i na rubové straně mince, a to spolu s katedrálou sv. Ducha, Starou radnicí, Bílou věží, Mariánským sloupem a domem U Špuláků. Ve všech případech jde o nejdůležitější památky a stavby v historickém jádru Hradce Králové.

Pětiletý cyklus Městské památkové rezervace ČNB otevřela v roce 2021 vydáním mince s motivem města Cheb. Předloni ještě vyšla mince s motivem Jihlavy, loni vyšly Mikulov a Litoměřice a letos v květnu Kroměříž. Po Hradci Králové ještě budou následovat Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka