Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta | E15.cz

Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy stoupla o 13 haléřů na 26,17 koruny za litr a nafta je dražší o devět haléřů, ve středu stála v průměru 26,06 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Ceny paliv začaly růst zhruba před 14 dny, předtím od poloviny ledna zlevňovaly. Řidiči tehdy tankovali litr benzinu či nafty za více než 32 korun. S nástupem pandemie koronaviru a následným snížením cen ropy pokles cen zrychlil.

Analytici v dalším týdnu očekávají další mírný růst cen pohonných hmot. "Ceny vzrostou o několik haléřů za litr. Cena ropy Brent stagnovala na úrovni 35 dolarů za barel, což je důsledek postupného snižování přebytku na trh," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Podle ředitele skupiny Energy Financial Group Tomáše Voltra lze skokový nárůst cen předpokládat pouze u čerpacích stanic, které v blízké minulosti stlačily ceny až k 21 korunám. "Proti tomu pro zákazníky benzinek, které s cenami pracovaly konzervativněji, nebude růst cen pohonných hmot takovým šokem," doplnil Voltr.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se cenu ropy podařilo částečně stabilizovat a míč je nyní na straně čerpadlářů, aby při jejím případném dalším růstu na světových trzích upravili své luxusní marže. "Na trhu je však stále výrazný přebytek nabídky nad poptávkou a do konce léta bychom se neměli obávat výraznějšího zdražování pohonných hmot," uvedl dále Hájek.

Nejdražší paliva jsou nadále v Praze. Benzin se v hlavním městě prodává za průměrných 27,40 koruny za litr, litr nafty tam řidiči tankují v průměru za 27,31 koruny. V žádném jiném regionu Česka se průměrná cena benzinu nebo dieselu přes 27 korun za litr nedostala.

Naopak nejnižší ceny mají čerpací stanice v Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Benzin byl ve středu nejlevnější v Ústeckém kraji, čerpací stanice ho tam nabízely v průměru za 25,73 koruny za litr. V Královéhradeckém kraji byla nejlevnější nafta, litr stál 25,65 koruny, jen o haléř dražší byla v Karlovarském a Ústeckém kraji.

"Výraznější růst cen v případě benzínu souvisí s tím, že jeho cena byla v průběhu nouzového stavu stlačena výrazněji než cena nafty. Osobní automobilovou dopravu totiž postihla omezení spjatá s nouzovým stavem relativně citelněji než například dopravu kamionovou nebo než části průmyslu, kde se nafta také využívá," dodal analytik Czech Found Lukáš Kovanda.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka