Výdaje domácností meziročně vzrostly o 2,8 procenta | E15.cz

Výdaje domácností meziročně vzrostly o 2,8 procenta

Romana Rybová

V loňském roce byly výdaje na osobu průměrně 125 947 korun. Bylo to o 2,8 procenta více než v roce 2015, uvádí Český statistický úřad.

Nejvíce peněz tradičně vydáme za bydlení a energie. Průměrně je to 20,8 procenta. Téměř stejné, 19,8 procenta, je to s potravinami a nealkoholickými nápoji. Vyplynulo to ze statistik rodinných účtů. Více peněz jsme dali i za oblečení a obuv, dále pak za vybavení bytu a zařízení domácnosti. Ale i poštu a telekomunikace, rekreace a kulturu nebo stravování. Méně jsme utráceli za zdraví, tato položka tvořila 2,6 procenta výdajů. Za vzdělání to bylo jen 0,5 procenta.

Čtěte, jak neprodělat při reklamaci či nákupech na internetu

Za co a kolik utrácíme

„U důchodců, kde není v domácnosti už nikdo v pracovním procesu, byly výdaje za bydlení a za energie na 27,9 procentech. Výdaje za potraviny a nealko nápoje tvořily 24,1 procenta,“ uvádí Petra Báčová, tisková mluvčí ČSÚ.

Co se týče domácností s dětmi, tak tyto položky byly také největší. Ale nižší než u důchodců. Představovaly 17,4 procenta a 19 procent. U těchto domácností se přidaly položky jako doprava, pohonné hmoty a dopravní prostředky s 12,3 procentním podílem.

Rozdíly mezi těmito dvěma typy domácností můžeme vidět i ve výdajích za zdraví. Důchodci za své zdraví průměrně zaplatili 4 600 korun ročně, u průměrných domácností to bylo 3 300 korun.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka