Češi létají na dovolenou letadlem téměř nejméně v celé EU | E15.cz

Češi létají na dovolenou letadlem téměř nejméně v celé EU

...
...
• 
ZDROJ: iStock.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Češi létají na dovolenou letadlem téměř nejméně z celé Evropské unie. Méně využívají leteckou dopravu pouze Rumuni. Letadlo preferuje jen 9,9 procenta Čechů, naopak autem cestuje 73,8 procenta, což je zase téměř nejvíce v EU. Vyplývá to z publikace Česko v mezinárodním srovnání, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Údaje pocházejí z roku 2015.

Vlakem na dovolenou vyráželo 5,6 procenta obyvatel ČR a autobus preferovalo 10,5 procenta. Nejen ve srovnání se západní Evropou ale i ve srovnání okolními státy Česko v letecké dopravě zaostává. Poláci a Slováci ji využívají pro soukromé cesty v 18 procentech cest, Maďaři v 16,7 procentech. V Německu dosahuje podíl cest letadlem 27 procent.

Počty odbavených cestujících na největším českém letišti ale rostou. Pražské Letiště Václava Havla loni zvýšilo počet odbavených cestujících o 17,9 procenta na rekordních 15,4 milionu lidí. Nejúspěšnějším měsícem byl červenec s 1,7 milionu pasažérů. Počet vzletů a přistání letadel stoupl o osm procent na 148 283 pohybů.

Za růstem počtu odbavených osob stojí příchod nových dopravců, otevírání nových linek a navyšování kapacit na linkách stávajících. V průměru prošlo letištěm 42 233 cestujících denně. Ve srovnání s pěti předchozími lety je loňský nárůst počtu odbavených cestujících dvouciferný.

Češi ale často využívají letiště v okolních státech, mj. Vídeň, Katowice či Drážďany. Například na letiště ve Vídni míří každý den šest přímých autobusových linek z Prahy a šest z Brna.

Přečtěte si tipy, jak cestovat letadlem zde >>>

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka