Nákup nemovitosti? Rok 2020 je ideální | E15.cz

Nákup nemovitosti? Rok 2020 je ideální

Nákup nemovitosti? Rok 2020 je ideální
Úspory
• 
ZDROJ: dotFOX

Romana Rybová

Pokud přemýšlíte nad nákupem nemovitosti, nyní je ideální chvíle. Úrokové sazby jsou velmi nízko, někteří prodávající jsou ochotni přistoupit na slevu za rychlé jednání. Navíc je zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti.

Bankovní rada České národní banky se s platností od letošního 1. dubna rozhodla zvýšit limit ukazatele LTV z 80 na 90 procent. „Pro zájemce o novou hypotéku se tímto ovšem moc nemění, protože banky se úpravou s výjimkou Komerční banky zatím neřídí. Přibližně polovina bank má stále zastropované LTV na 80 procentech a více prostředků do odvolání neposkytuje,“ uvádí Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Banky jsou opatrné. Velmi přísně posuzují bonitu žadatele o úvěr. Díky pandemii také sledují vykonávanou profesi. Problém mohou mít samozřejmě lidé, kteří pracují v cestovním ruchu, kultuře nebo pohostinství.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Jelikož daň z nabytí nemovitosti byla zrušena, kupující ušetří nemalé částky. Například při pořízení bytu v hodnotě pět milionů korun lidé ušetří rovných 200 tisíc.

Nízké úrokové sazby

Žadatelům o úvěr hrají do karet velmi nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. „Aktuálně se úrokové sazby pohybují mírně nad dvěma procenty, najdou se však i banky, které se dostanou se sazbami ještě níže. Zájemci o hypotéku těží i ze silné konkurence mezi poskytovateli hypoték. Banky ve snaze získat nové klienty odpouštějí řadu poplatků a přicházejí s různými akčními nabídkami,“ uvádí k současnému dění na trhu Veronika Hegrová.

Sleva od prodávajících

Díky tomu, že spousta Čechů je v současnosti ve složité finanční situaci, je možné, že narazíte na někoho, kdo se bude snažit nemovitost prodat co nejrychleji. Nabídne vám tak slevu za rychlé vyřízení.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka