Studenti a důchodci budou mít slevy 75 procent z jízdného | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Studenti a důchodci budou mít slevy 75 procent z jízdného

Studenti a důchodci budou mít slevy 75 procent z jízdného
Motorová jednotka řady 861
• 
ZDROJ: Radim Holiš via Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 cz

ČTK

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75 procent. Novinka by měla začít platit od změny jízdních řádů, tedy od 10. června. Státní pokladnu to má stát 5,8 miliardy korun. V Otázkách Václava Moravce České televize to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). V programovém prohlášení současná vláda v demisi slibovala jízdné na železnici pro seniory a studenty do 26 let zdarma.

Babiš v televizní debatě řekl, že sleva pouze na železnici by nic nevyřešila. Poukázal na to, že železničních zastávek je mnohem méně než obcí a měst v tuzemsku. Novou slevu chce zavést formou nařízení vlády. „Tenhle systém bude jednoduchý a férový,“ prohlásil. Důchodcům by podle něj mělo stačit jen ukázat na nádraží u pokladny občanský průkaz a obdobně by to mělo fungovat i u studentů. Jak ale řekl, dopravci budou mít možnost na některých přeplněných spojích slevy neposkytovat.

Peníze na slevy má stát podle Babiše získat z dalších úspor státu a rušením „nesmyslů“, kam zařadil i program Start na ministerstvu průmyslu a dopravy za 1,3 miliardy korun. Poukázal i na to, že se státu daří lépe vybírat daň z přidané hodnoty.

Perpetuum: Co dělat s vysokou studijní neúspěšností na vysokých školách?

 

 

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka