Korunovační klenoty jsou po pěti letech znovu k vidění. Výstava byla prodloužena do úterý

Korunovační klenoty

Korunovační klenoty Zdroj: ČTK

Výstava Českých korunovačních klenotů 2023
Korunovační klenoty: Svatováclavská koruna a jablko
Korunovační klenoty na výstavě 2013
Korunovační klenoty
Výstava korunovačních klenotů v roce 2018
10
Fotogalerie

Po pěti letech budou k vidění korunovační klenoty na výstavě v katedrále sv. Víta. O jejich vystavení rozhodl prezident Miloš Zeman u příležitosti 30. výročí založení České republiky. Návštěvníci mohou obdivovat krásu korunovačních klenotů od 17. do 24. ledna 2023. Kvůli velkému zájmu byl původní termín prodloužen o tři dny.

Termín výstavy: Kdy budete moci spatřit korunovační klenoty?

  • 17. až 24. ledna 2023

Výstava korunovačních klenotů bude zahájena v úterý 17. ledna 2023, téměř na den přesně po pěti letech. Korunovační klenoty budou opět vystaveny v původní vitríně Josefa Gočára, která se využívala již od první výstavy v roce 1929.

Poslední den, kdy se na korunovační klenoty můžete přijít podívat, měla být původně sobota 21. ledna 2023, výstava ale nakonec byla prodloužena až do úterý 24. ledna 2023. Poté budou klenoty uloženy zpět do Korunní komory v katedrále sv. Víta.

VIDEO: Výstava Českých korunovačních klenotů 2023

Video placeholde
Výstava Českých korunovačních klenotů 2023 • Videohub

Cena: Kolik stojí vstupné na výstavu?

Tak jako v minulosti bude i tentokrát vstup na výstavu korunovačních klenotů zdarma. Návštěvu nelze zarezervovat, vstupenky na výstavu vydávány nebudou.

Otevírací doba výstavy

Otevírací doba výstavy krounovačních klenotů v roce 2023 bude trvat od devíti do sedmnácti hodin. Výstava se obvykle pojí s omezením počtu návštěvníků, denně si klenoty mohlo prohlédnout nanejvýš 5000 osob. V roce 2023 si je jen první den přišlo prohlédnout 4196 návštěvníků, v průměru pak 4300 osob denně.

Otevírací doba výstavy
DenDatumČas
úterý - sobota17.1. - 21.1.9.00 - 17.00
neděle22.1.14.30 - 21.00
pondělí - úterý23.1. - 24.1.8.00 - 18.00

Kde uvidíte korunovační klenoty?

Korunovační klenoty budou netradičně vystaveny v katedrále svatého Víta, konkrétně v její příčné lodi. V katedrále se konala výstava klenotů naposledy v roce 1955. V posledních desetiletích se korunovační klenoty vystavovaly ve Vladislavském sále nebo v Karlově síni ve Starém královském paláci Pražského hradu.

Zároveň s klenoty bude veřejnosti přístupná lebka sv. Václava na výstavě ve svatováclavské kapli, kde leží ostatky patrona české země.

Doprava: Kde leží Pražský hrad a katedrála svatého Víta?

Katedrála svatého Víta se nachází v areálu Pražského hradu na Hradčanech v městské části Praha 1.

Návštěvu výstavy klenotů můžete spojit s procházkou po Karlově mostě a Malé Straně – na Hrad dojdete během deseti minut. Z Malostranského náměstí pokračujte ulicí Zámecká, dále Thunovská a poté po zámeckých schodech až na Hradčanské náměstí k hlavnímu vstupu do areálu Pražského hradu. Po prohlídce můžete areál opustit stejnou branou, nebo si udělat okruh a odejít po Starých zámeckých schodech, které vás dovedou na zastávku metra Malostranská.

Přednostní vstup je určen pouze návštěvníkům na invalidním vozíku, kteří se musí prokázat platným průkazem ZTP či ZTP/P. Vozíčkářům s tímto průkazem a osobě zajišťující doprovod  bude umožněn zvláštní vstup přímo ze III. nádvoří. Pro ostatní držitele průkazů ZTP či ZTP/P platí podmínky jako pro zbytek návštěvníků. 

Pokud se chcete na výstavu dostat pomocí veřejné dopravy, využijte některou z nejbližších zastávek tramvaje a metra:

  • zastávka Pražský hrad – tramvaj 22 a 23, 5 minut pěšky
  • zastávka Pohořelec – tramvaj 22 a 23, 10 minut pěšky
  • zastávka Královský letohrádek – tramvaj 22 a 23, 8 minut pěšky
  • zastávka Malostranská – metro A, 10 minut pěšky

Zajíždět autem až k areálu Pražského hradu se nedoporučuje. Parkovací kapacita v okolních ulicích je velmi omezená a mnoho míst je vyhrazeno pro rezidenty.

Návštěvníci mohou auto odstavit například na Parkovišti Hradčanská, které nabízí nonstop parkování v ulici Václavkova – pěšky asi třináct minut od areálu Pražského hradu. Velkou kapacitu parkování najdete také v Garážích Letná u výjezdu z tunelu Blanka. Procházkou přes Letenské pláně dojdete na Pražský hrad během dvaceti minut.

Co tvoří korunovační klenoty?

České korunovační klenoty se skládají ze svatováclavské koruny s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královského jablka s pouzdrem, královského žezla s pouzdrem a z korunovačního pláště. Spolu s korunovačními klenoty bývají vystavovány i další předměty, které se používaly ke korunovaci, mimo jiné korunovační kříž a korunovační meč svatého Václava. Korunovační klenoty na výstavě 2013Korunovační klenoty na výstavě 2013|ČTK

Svatováclavská koruna

Nejvýznamnější a nejstarší část korunovačních klenotů představuje svatováclavská koruna. Je zhotovena ze zlata o ryzosti 21–22 karátů a zdobena drahými kameny a perlami. Koruna má tvar čelenky se čtyřmi vrcholy symbolizujícími lilie. Uprostřed koruny se spojují dva oblouky a středu dominuje zlatý kříž.

Během výstavy korunovačních klenotů si můžete korunu pouze prohlédnout, ale kdybyste měli možnost si ji také potěžkat, váží téměř 2,5 kilogramu. Svatováclavskou korunu nechal vyrobit Karel IV. ke své korunovaci v roce 1347.

V křížku na vrcholu koruny je údajně uložen trn z trnové koruny Ježíše Krista. Během výzkumu v říjnu letošního roku odborníci odhalili, že ve dně kříže je dutina, kde by se trn mohl nacházet. Nicméně přenosný rentgen nedokázal potvrdit přítomnost samotného trnu. Podle vedoucího hradních památkářů Petra Kroupy nenese kříž znaky manipulace po dokončení koruny. „Tudíž nepochybujeme o přítomnosti trnu ve schránce, kam byl vložen při zhotovení koruny, jak o tom informuje latinský nápis,“ dodává Kroupa. Korunovační klenotyKorunovační klenoty|ČTK

Královské jablko

Královské jablko bylo zhotoveno až v 16. století. Váží 780 gramů a je vyrobeno ze zlata o ryzosti 18 karátů. Má podobu dvou polokoulí, které spojuje prstenec vykládaný drahými kameny a perlami. Na vrcholu se vyjímá velký kříž zdobený červenými spinely a modrými safíry.

Při prohlídce korunovačních klenotů si na jablku můžete všimnout zajímavých detailů – například postavy šesti sfing na podnoži kříže. Precizní práce zlatníků vynikne v tepaném reliéfu na povrchu jablka, který zobrazuje výjevy ze Starého zákona.

Královské žezlo

Královské žezlo, jež se nyní nachází v souboru korunovačních klenotů, nahradilo původní žezlo z doby Karla IV. Bylo zhotoveno v první polovině 16. století ze zlata o ryzosti 18 karátů. Žezlo měří 67 cm a váží přibližně jeden kilogram. Většinu zdobení tvoří perly, a to zejména v oblasti rukojeti. Na hlavici žezla můžete obdivovat zdobení safíry a spinely. Plochu královského žezla pokrývá jemný dekor s motivem lístků a květů.

Korunovační roucho

Korunovační plášť v souboru korunovačních klenotů pochází nejspíše z první poloviny 17. století. Prvním králem, který ho oblékl při korunovaci, byl Ferdinand II. v roce 1617. Posledním byl Ferdinand V. v roce 1836.

Korunovační plášť je ušitý z hedvábné tkaniny nazývané zlatohlav. Na první pohled zaujme lemování pláště hermelínem, tedy bílou kožešinou hranostaje. Roucho má půlkruhový střih bez rukávů, zadní část je opatřena vlečkou, a tak dosahuje délky až 236 centimetrů. Výstava korunovačních klenotů v roce 2018Výstava korunovačních klenotů v roce 2018|ČTK

Kdy proběhly předchozí výstavy

O výstavě korunovačních klenotů rozhoduje prezident. Klenoty jsou uloženy v přísně střežené Korunní komoře, k jejímuž otevření se musí sejít sedm klíčníků – prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

Od založení samostatné České republiky byly korunovační klenoty vystavovány zatím šestkrát:

  • 16. až 23. ledna 2018 na oslavu 100 let od vzniku Československa a 25 let od založení České republiky
  • 10. až 19. května 2013 u příležitosti zvolení nového prezidenta Miloše Zemana
  • 19. až 29. dubna 2008 u příležitosti znovuzvolení prezidenta Václava Klause
  • 3. až 13. července 2003 u příležitosti zvolení nového prezidenta Václava Klause
  • 24. října až 1. listopadu 1998 na oslavu 80. výročí vzniku Československa
  • 29. ledna až 7. února 1993 na oslavu založení České republiky

VIDEO: Sedm věcí, které jste nevěděli o pravomocích primátora Prahy:

Video placeholde
7 věcí, které jste nevěděli o pravomocích primátora • Videohub