Atletky si přivezly medaili

Republikový šampionát v atletice na pražském Strahově byl hlavním domácím vrcholem pro české atlety.

Do bojů zasáhli i Táboráci. Václav Gabriel láme jeden osobní rekord za druhým. Na republice dokázal překonat svůj nejlepší výkon v tyči. Na druhý pokus se přenesl přes 480 centimetrů. Soutěž ale byla pro nepřízeň počasí přerušena. Tyčaři pokračovali na 495 centimetrech, které už byly nad Gabrielovy síly, a skončil tak sedmý. „Pokusy nebyly vůbec marné, ale Vašek nikdy takhle vysoko neskákal. Ani by se na takovou výšku nedostal, kdyby mu trenér Dukly Sláva Patera nepůjčil delší tyč. V Táboře totiž nemáme takovou, na které by se mohl dál zlepšovat,“ řekl Gabrielův trenér Tomáš Purman, jehož krajský rekord 481 centimetrů z minulého roku tak zatím odolal. Gabriel ještě běžel 200 metrů, ale únava z tyče se projevila. Zaběhnutých 22,81 sekundy na finále nestačilo. Osobní rekord čekal na Strahově i Moniku Brusovou. V rozběhu skončila šestá časem 59,80 sekundy. Velmi svižně rozběhl závod na 400 metrů překážek Jaroslav Drda. Do šesté překážky mu vycházel rytmus na patnáct kroků a stíhal druhý den vítězného Proroka. „Jarda mi po závodě říkal, že se až lekl, jak rychle závod rozběhl. Potom zazmatkoval, vypadl z rytmu a začal tuhnout,“ tlumočil pocity čtvrtkaře Tomáš Purman. Drda skončil v rozběhu sedmý za 59,21 sekundy. Ve štafetě na 4 x 100 metrů mužů se kvarteto Gabriel, Flaška, Víta a Hrubý umístilo na pátém místě. Čas 42,54 sekundy mohl být ještě rychlejší, kdyby jim lépe vyšla předávka mezi prvním a druhým úsekem. Ženy si na distanci 4×400 metrů ve složení Brusová, Studenovská, Pražáková a Šetelíková odvezly bronzovou medaili. Celou přípravu měla problémy se zády Lada Studenovská. Ve vrcholném závodě nemohla házet ani z plného rozběhu, přesto překonala čtyřicetimetrovou hranici (40,58 m) a obsadila jedenácté místo.
Pro Marka Hrubého bylo vyřazení v rozběhu na 400 metrů zklamáním. Ale propad měl jasnou příčinu. Hrubého potom, co táhl závod osmistovkařů na Zlaté tretře, zasáhla viróza. Vzala mu síly, které mu chyběly v republikovém závodě. Čas 48,44 sekundy ho dělil o osm setin od přímého postupu. Jako čtvrtkař s výborným rychlostním základem si spravil chuť druhý den na dvoustovce. Postoupil do finále, kde časem 21,80 sekundy skončil šestý.Pro svalové potíže ale nemohl nastoupit do čtvrtkové štafety. Proto ho v sestavě Jarolím, Víta, Flaška nahradil Václav Gabriel. Muži si v čase 3.23,36 doběhli pro páté místo.