Muž v Liberci dostal za vraždu devítiletého syna čtrnáct let vězení | E15.cz

Muž v Liberci dostal za vraždu devítiletého syna čtrnáct let vězení

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Liberci uložil 14 let vězení osmatřicetiletému muži, který loni v prosinci zavraždil svého devítiletého osvojeného syna.

Po hádce s manželkou ho prý v opilosti udusil a uškrtil polštářem. Ke zločinu se přiznal. Odsouzený ani státní zástupkyně se proti rozsudku neodvolali.

Vyučenému elektromechanikovi hrozilo 12 až 15 let vězení. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Doposud se nedopustil trestného činu nebo přestupku. „Obžalovaný žil v dlouhodobém stresu a byly ohroženy jeho životní jistoty. Svou kritickou situaci nezvládl, opil se do němoty a syna úmyslně usmrtil, na čemž se podílely i jeho povahové rysy,“ řekla soudkyně Olga Fričová.

Pachatel byl ve stavu těžké opilosti, není ale jisté, jestli se opil před zločinem, nebo až po něm. Státní zástupkyně se domnívá, že vraždil střízlivý a opil se až potom. Muž se přiznal na policii a v „dopise“ napsaném na stěny panelákového bytu, v němž spící dítě usmrtil.

Podle obhájce pachatel dítě usmrtil již opilý. Soudní znalkyně - psycholožka uvedla, že mužova opilost se na vraždě podílela zhruba 80 procenty. Svou roli sehrály i rysy jeho osobnosti - egocentrismus (sebestřednost), narcismus nebo citová nestabilita. Ve chvíli, kdy pachatel syna zavraždil, ho ovlivňoval pocit silné křivdy, hněv a sebelítost - stojí ve spisu. Jeho ovládací schopnosti byly při zločinu výrazně sníženy, kontakt s realitou ale neztratil.

Muž se rozváděl se svou manželkou a přeli se o to, u koho dítě zůstane. „Dítě se stalo obětí neschopnosti rodičů domluvit se. Lze se domnívat, že obžalovaný syna usmrtil, aby ho nedostala matka. Předtím mu pravděpodobně podal uklidňující lék diazepam, po němž chlapec usnul,“ prohlásila státní zástupkyně.

Pachatel se s manželkou setkal několik hodin před vraždou v nemocnici, kde se léčila jejich sedmiletá dcera. Vypukla tam mezi nimi další vulgární hádka a manželka přivolala policisty. Ti však konstatovali, že se její manžel nedopustil ničeho protiprávního.

Na stěnu bytu pachatel po zločinu muž napsal: „Uškrtil jsem Tomáška, abych ho ušetřil potupných scén s policií.“ Syna údajně připravil o život za pět až osm minut. Při své obhajobě uvedl, že všeho lituje a svůj čin si nedovede vysvětlit. Když se 18. prosince dopoledne probudil, uvědomil si prý, co se stalo, ale na nic nepamatuje. Záchrannou službu nevolal a šel rovnou na policii.

V noci na 18. prosince prý vypil pachatel asi tři čtvrtě litru lihoviny - rakije. Jak vyplynulo z většiny svědeckých výpovědí, obžalovaný mezi alkoholiky nepatřil a alkohol pil málokdy.

Odsouzený má nadprůměrný intelekt a podle znaleckého posudku si vytvořil na osvojeného syna citovou vazbu. Sousedé vypověděli, že se o rodinu staral více než manželka, po rozchodu s ní jel se synem na dovolenou k moři. Jeho postoj k vraždě je nekritický, z tragédie obviňuje více svou bývalou manželku než sebe.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.