Objem investic stále klesá, investoři se ale probouzejí | E15.cz

Objem investic stále klesá, investoři se ale probouzejí

Ačkoli objem obchodů na českém trhu nemovitostí pokračoval ve strmém pádu a výsledky investic ve druhém kvartálu letošního roku jsou nejhorší od prvního čtvrtletí roku 2003, mezinárodní poradenská společnost DTZ ve své nejnovější studii Investment Market Update zaznamenala ve srovnání s 1. čtvrtletím 2009 zvýšený zájem investorů.

Omezený počet institucionálních a otevřených fondů aktivně podává nabídky, přičemž většina pečlivě monitoruje ceny u klíčových nemovitostí.

Potvrdily se rovněž předpoklady analytiků společnosti DTZ - skutečně došlo k nárůstu počtu domácích oportunistických investorů rozhodnutých získat v této době výhodněji kvalitní nemovitosti v lukrativních lokalitách. Celkový objem investic dosáhl od dubna do června 2009 částky přibližně 18 milionů eur, což znamená oproti předchozímu čtvrtletí pokles o 61 procent a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dokonce o 96 procent. Ve sledovaném období byly zaznamenány pouze dvě realizované investiční transakce, a to prodej kancelářské budovy Valdek na pražských Vinohradech italskému investorovi a prodej objektu Pařížské 23 v Praze 1.

#####Investoři kupují i méně kvalitní projekty

Výnosová míra se pohybuje na úrovni sedmi procent u kanceláří a retailu a již překročila hranici 9,5 procenta v případě průmyslových a logistických objektů. Z probíhajících negociací s investory vyplynul i odpovídající posun klíčových priorit, kdy mezi ty určující patří budoucí daňové závazky spojené s akvizicí, systém garancí nájemného a preference přímé koupě nemovitostí před koupí společnosti. To ilustruje skutečnost, že také český trh se změnil z trhu prodávajících na trh kupujících. Řada investorů, nezřídka oportunistické fondy, se soustředí především na méně kvalitní projekty v dobrých lokalitách s nižší prodejní cenou. Oproti tomu otevřené podílové fondy budou stále méně přístupné riziku a jejich zájem se soustředí pouze na nejkvalitnější nemovitosti.

#####Zájem investorů opouští Prahu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!