Starověké antické město bylo nalezeno 1700 let poté, co ho smetla vlna tsunami | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Starověké antické město bylo nalezeno 1700 let poté, co ho smetla vlna tsunami

Jiří Černý - VTM.cz

Archeologové objevili pozůstatky starověkého římského města, které bylo ve své době známo jako Neapolis. Před cca 1700 lety ho smetla vlna tsunami.

Pod hladinou moře se dochovaly nejen celé ulice, ale i různé památky a několik desítek nádob používaných k výrobě rybí omáčky garum. Ta se v Římské říši těšila velké oblibě a s největší pravděpodobností hrála klíčovou roli v ekonomice Neapolis.

Po více než 70 letech byly nalezeny trosky USS Indianapolis

„Je to významný objev,“ řekl vedoucí expedice Mounir Fantar v rozhovoru pro APF. „Tento nález nám umožnil s jistotou říct, že Neapolis byla hlavním centrem výroby garumu a solených ryb – nejspíš vůbec největším centrem římského světa.“

Dotyčnou vlnu tsunami vyvolalo zemětřesení, ke kterému došlo 21. července roku 365. Z písemného záznamu pořízeného historikem Ammienem Marcellinem plyne, že způsobilo značné škody v egyptské Alexandrii a na řeckém ostrově Kréta.

V Mrtvém moři byly nalezeny důkazy nejstarší lidské geologické činnosti

Pro úplnost dodejme, že ruiny Neapolisu se nacházejí nedaleko pobřežního města Nabeul v severovýchodním Tunisku a podle dostupných informací zabírají plochu přes 20 hektarů.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!