Vědci zjistili, že mezi krkavci se šíří blbá nálada | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vědci zjistili, že mezi krkavci se šíří blbá nálada

Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Poměrně často se stává, že jedinec dokáže zkazit náladu celé skupině. Vědci z Vídeňské univerzity nyní prokázali, že tento u lidí běžný jev se vyskytuje u krkavců.

Výzkum, který publikoval časopis PNAS, potvrzuje, že psychologický jev známý jako emoční nákaza se vyskytuje také ve zvířecí říši. „Stejně jako lidé, i zvířata jsou hnána a motivována svými emočními stavy, které se odrážejí na jejich kognitivním výkonu a chování,“ tvrdí experimentální psycholožka Jessie Adriaenseová.

O emoční nákaze se mezi psychology spekuluje jako o společenském nástroji sloužícím k předávání informace, empatie a skupinového sblížení.

Vědci experimentovali s osmi krkavci. Po jednom jim v krabicích ukazovali stravu, která dotyčnému buď chutnala (psí granule) a vyvolala u něj nadšení, anebo stravu, kterou neměl rád (mrkev), což u něj vyvolalo rozladěnost.

Vědci zjistili, že konopí pochází z tibetských hor

Ostatní jedince přitom nechali celý proces pozorovat s výjimkou toho, že neviděli obsah příslušné krabice, ale jen reagujícího krkavce, ať už nadšeného, nebo zklamaného. Poté zkoumali reakce pozorovatelů na další krabici, o níž nevěděli, zda obsahuje mrkev či granule. Pokud pozorovatel předtím viděl negativní reakci u svého kolegy, jevil o „svoji“ krabici menší zájem, či ji dokonce ignoroval. Pokud však viděl nadšeného kolegu, reagoval na krabici neutrálně.

Opakovaně tak nastával jen přenos špatné nálady a podle vědců to byla opravdu nálada a ne jen napodobení chování. To prý ukazuje, že oba jevy jsou na sobě nezávislé a každý z nich sehrává jinou roli v dynamice hejna těchto ptáků. „Výzkum pokročil, už se neřídíme dogmatem, že emoce jsou méně důležité než například kognitivní dovednosti jedinců,“ dodala Adriaenseová.

Vědci zjistili, že umějí vyrobit elektřinu ze sněžení
Agrofert zavřel další Pražské řeznictví, už funguje jen jediné
ČSSD zlomila vaz spolupráce s ANO. Strana potřebuje silného lídra, míní politolog Lebeda
Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí
Automobilový průmysl čeká transformace. Elektromobily budou levnější než klasická auta
Růžová čokoláda proniká na český trh
Místo šrotiště zpět do služby. ČSA si pronajaly svůj bývalý letoun

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!