Zemanův projev zbavený smyslu - glosa Martina Čabana | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Glosa Martina Čabana: Zemanův projev zbavený smyslu

Martin Čaban

Martin Čaban

Proslov prezidenta Miloše Zemana, s nímž přišel do sněmovny podpořit vládní návrh státního rozpočtu na příští rok, nijak nevybočoval z  projevů na stejné téma z minulých let. Dotace na obnovitelné zdroje jsou fuj. Úředníků je moc. Sociální dávky dostávají i lidé, kteří by je dostávat neměli. Diverzifikujme exportní cíle – tentokrát prezident doporučoval země, kde „klimatičtí alarmisté nemají na růžích ustláno“.

Jeden drobný, ale zajímavý posun, přesto pozorovatelný byl. Bývalo obvyklé, že prezident kladl velký důraz na investice, hlavně ty dopravní. A přiznejme si, že tady by prostor pro „přátelskou kritiku“, jak Zeman svůj projev nazval, skutečně byl. Investiční aktivita vlády sice v nominálním vyjádření dosahuje rekordních hodnot, zdaleka ovšem neodpovídá tempu růstu ekonomiky, ba ani státních výdajů.

Podíl investic na bobtnajících výdajích státu není rekordní ani smykem; nedosahuje ani hodnoty z let hluboké krize. Pro kabinet mají výrazně vyšší prioritu mandatorní výdaje v čele s důchody a platy. To rozhodně neškodí vládě připomínat.

Zájem o zájezdy do Turecka roste. Čechy neodradila ani válka, lákají je nízké ceny

Místo toho si prezident vybral poněkud chimérické téma rezerv ve výši 318 miliard korun, které se mají skrývat v daňových výjimkách.

Připomeňme, že více než polovinu této částky, zhruba 160 miliard, tvoří daňové slevy na poplatníka a na děti, které asi žádný příčetný politik rušit nechce, alespoň ne bez dalekosáhlých a pečlivě prodiskutovaných dalších opatření.

Už z pohledu na kalendář je navíc zřejmé, že žádnou zásadní daňovou reformu, která by zatočila s nadbytečnými výjimkami, vláda nestihne. To není věc, která se dá dělat před parlamentními volbami.

Státní svátek na Hradě bude opět bez části opozice

A ty budou nejpozději za dva roky. Ani zrušení superhrubé mzdy, tedy faktické snížení daně z příjmu, vláda dodnes neprosadila a podle nedávného vyjádření premiéra Babiše si ji schovává právě až na volební rok 2021, protože v roce příštím si související výpadek rozpočtových příjmů nemůže dovolit.

Vypuštěním apelu na investice, s nimiž by na rozdíl od daní mohla vláda něco udělat třeba alespoň v příštím plánu státních financí, ztratil prezidentův „rozpočtový“ projev zbytky smyslu. Stal se jen další nepříliš obsažnou deklarací politické podpory vládě premiéra Babiše. Škoda.

Největší nacistický bunkr v Hamburku se změní na designový hotel se zelenými zahradami na střeše
Mzdová politika Barcelony je nezdravá, říká šéf oficiálního českého fanklubu
Třikrát smažené s domácím kečupem. V novém bistru dostanete hranolky podle michelinského kuchaře
Problémové MAXy táhnou do teplých krajů. Aerolinky hledají zimoviště pro odstavené stroje
Žantovský: Prezidentovo zdraví je věc veřejná. Ale neříká se nám pravda. Zeman není psychicky zdráv
Komentář Petra Peška: Mocnářovo zdraví

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!