Glosa Petra Peška: Proč vlastně tolik zbrojíme? | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Glosa Petra Peška: Proč vlastně tolik zbrojíme?

Petr Pešek

Petr Pešek

Už to začalo vypadat, že současná vládní garnitura to s výdaji na obranu myslí upřímně. Tedy že po letech stagnace či přímo poklesu začaly opravdu růst směrem ke dvěma procentům HDP. Jak s ohledem na závazky v rámci NATO, tak především kvůli bezpečnosti České republiky.

Jenže jak se zdá, ani tato snaha o nápravu nemusí mít dlouhého trvání. Premiér Andrej Babiš sice loni v březnu vděčně v Bílém domě sliboval, jak budeme výdaje zvyšovat, teď už premiér mluví jinak.

Nic prý není vytesáno do kamene, sice jsme se zavázali, ale což. A jeho ministryně financí Alena Schillerová k tomu dodává, že slíbené zvyšování výdajů na obranu není vyloučeno, jen musí zbýt na ostatní věci, jako je například růst důchodů.

Čína je druhá mezi světovými výrobci zbraní. Na třetí místo odsunula Rusko, ukázala analýza SIPRI

Tím to ale nekončí. Nenaplněné sliby, názorové obraty, podbízení se vybraným skupinám voličů… to vše je pochopitelně špatné, ale za současného rozložení sil nic překvapivého.

Premiér Babiš ale v tomto případě zašel mnohem dál. V nedělních Událostech ČT se pozastavil nad tím, zda není „možná trošku absurdní“ vydávat tolik na obranu, když jsme v náruči NATO. A korunu tomu nasadil řečnickou otázkou: „Proč vlastně všichni tolik zbrojíme?“

Za víkend stvořený e-shop na dálniční známky měl vážné chyby

V podstatě se tak přiblížil názorovému šiku komunistů a okamurovců. Za první skupinu ve zmíněném příspěvku na ČT promluvil Alexander Černý, poslanec KSČM, za minulé éry voják z povolání, ale také absolvent bratislavské Vysoké školy politické.

Ten posměšně prohlásil, že za zvýšené výdaje si můžeme klidně pořídit i loďstvo a kosmickou letku. A Tomio Okamura konstatoval, že s dvouprocentním závazkem – doslova „takzvaným spojeneckým závazkem“ – stejně nikdy nesouhlasil.

Čína staví obří nemocnici. Má pojmout tisícovku nemocných koronavirem

Tady se ale podobná nezodpovědná či rovnou cynická prohlášení dají čekat. Pokud ale něco podobného zaznívá z ůst předsedy vlády, je to přeci jen jiný level.

A to, že alespoň ministr obrany Lubomír Metnar (ve vládě také za ANO) drží linii a zdůrazňuje nutnost modernizovat českou armádu a dodržovat závazky v NATO, je sice uklidňující, nicméně stačit to nemusí.

Prohlédněte si fotogalerii:

Neviditelný bombardér za dvě miliardy dolarů. Podívejte se na fascinující B-2 Spirit
Přepravní obr slaví patnáct let od prvního letu. Airbus A380 nevznikal lehce
Návrat nadzvukových dopravních letadel: následovník Concordu sbírá první objednávky
Svět zpomalil tempo růstu investic do zbrojení

Státy utrácejí za zbrojení nejvíce za 30 let, Rusko zaostává

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!